Καυτός Olympiacos, έκανε πάρτι στο Ισραήλ και ετοιμάζεται για ευρωπαϊκή κούπα!

Παίκτες Ολυμπιακού κόντρα στη Μακάμπι

Τζιοβάνι Ζάκαρη 22:14 - 05.03.2023 / Ανανεώθηκε: 22:22 - 05.03.2023

Καταιγιστικός, ανώτερος και απλά απολαυστικός! Ο Ολυμπιακός ισοπέδωσε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (0-3) μέσα στο Ισραήλ και ετοιμάζεται σε δέκα μέρες να πανηγυρίσει την κατάκτηση του CEV Challenge Cup.

Ο Ολυμπιακός έκανε ότι ήθελε κόντρα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ και νικώντας την με σετ 3-0 έθεσε γερά θεμέλια για την κατάκτηση του φετινού CEV Challenge Cup. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν σε εξαιρετική μέρα τους Ιντάλγκο, Τράβιτσα και Παγένκ, οι οποίοι συνέβαλαν τα μέγιστα στην επικράτηση της ομάδας τους. Πλέον όλα θα κριθούν στη ρεβάνς στο ΣΕΦ (15/3, 20:00), με τους Πειραιώτες να χρειάζονται δύο σετ για να φτάσουν στο τρόπαιο.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο στο ξεκίνημα του πρώτου σετ. Ο Ολυμπιακός κατάφερνε μέσω του καλού του σερβίς να πάρει διαφορά δύο πόντων σε κάποια σημεία αλλά οι Ισραηλινοί έβρισκαν απαντήσεις κυρίως με τον Σοκόλοφ και τον Σαφόνοφ. Μετά από λάθος του Στερν, η Μακάμπι προηγήθηκε με 17-15 αλλά το φινάλε του Στερν ανήκε στην ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι.

Με τον Κουμεντάκη στη γραμμή του σερβίς, η ομάδα του Πειραιά έχτισε σερί και έφτασε στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 20-25 μετά από μπλοκ του Γκουσταβάο.

Ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα τριών πόντων (1-4) στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ με τον Ιντάλγκο στη γραμμή του σερβίς. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 5-5 αλλά το μπλοκ των Πειραιωτών (δύο σερί ο Γκουσταβάο) έφερε και πάλι την ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι στο +3 (5-8) με τη διαφορά να φτάνει τους πέντε πόντους (6-11) μετά από άστοχη επίθεση των γηπεδούχων. Η Μακάμπι βρήκε αντίδραση από το σερβίς του Σαφόνοφ και με σερί 6-0 προηγήθηκε με 12-11 με τον Ιντάλγκο να φέρει και σετ σε ισορροπία.

Με μπλοκ άουτ του Γκράσο, η Μακάμπι προηγήθηκε με 18-16. Με τον Κουμεντάκη να κάνει σπουδαία δουλειά από το σερβίς, η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι ανέτρεψε την κατάσταση για το 20-22 με μπλοκ άουτ του Ιντάλγκο. Η Μακάμπι ισοφάρισε σε 22-22 αλλά ένα τρομερό μπλοκ του Παγένκ και ένας άσος του Στερν τελείωσαν το δεύτερο σετ υπέρ του Ολυμπιακού.

Με τον Ιντάλγκο να χτυπάει και πάλι από το σερβίς, η ομάδα του Πειραιά προηγήθηκε με 0-3 στο τρίτο σετ. Ο Ολυμπιακός κυριαρχούσε σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού και με μπλοκ του Στερν έφτασε τη διαφορά στους έξι πόντους για το 4-10. Η ομάδα του Ισραήλ δεν μπορούσε να απειλήσει ουσιαστικά στο τρίτο σετ με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στο 12-22 και να φτάνουν με μεγάλη άνεση στην κατάκτησή του.

Τα σετ (0-3): 20-25, 23-25, 14-25