Θρύλος της Ευρώπης: Κατέκτησε το Challenge Cup ο Ολυμπιακός

Sportal newsroom 22:28 - 15.03.2023 / Ανανεώθηκε: 22:35 - 15.03.2023

Ο Ολυμπιακός έκανε «πάρτι» στη ρεβάνς κόντρα στη Μακάμπι (3-0) και κατέκτησε το Challenge Cup στο βόλεϊ ανδρών.

Το τρίτο Ευρωπαϊκό στο βόλεϊ ανδρών κατέκτησε ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Πειραιά επιβλήθηκε με 3-0 της Μακάμπι στη ρεβάνς του ΣΕΦ και έγραψε ακόμη μία «χρυσή» σελίδα στην πλούσια ιστορία του.

Το φαληρικό γήπεδο γέμισε με περισσότερους από 12 χιλιάδες φίλους των Πειραιωτών που έκαναν «πάρτι» στις εξέδρες μετά το τέλος του ματς.

Ο Ολυμπιακός είχε νικήσει με 3-0 στο Τελ Αβίβ και ήθελε δύο σετ στον δεύτερο τελικό για να πάρει την κούπα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τους Τράβιτσα στην πάσα, Παγένκ - Γκουσταβάο στο κέντρο, Στερν στη διαγώνιο, Κουμεντάκη - Ιντάλγκο στα άκρα και λίμπερο τον Τζιάβρα. Οι Ισραηλινοί μπήκαν στον αγώνα με τους Ιγκλέσιας στην πάσα, Μπάτσκαλα - Σαφόνοφ στο κέντρο, Σοκόλοφ στη διαγώνιο Γκράσο - Φόγιερ στα άκρα και λίμπερο την Άιζενμπεργκ.

Με άσο του Γκράσο, η Μακάμπι προηγήθηκε με 1-3 στο πρώτο σετ. Η διαφορά έφτασε στους 3 πόντους (4-7) μετά από χαμένη επίθεση του Κουμεντάκη. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 5-9 με μπλοκ του Γκράσο. Ο Ολυμπιακός ανέτρεψε την κατάσταση με τον Παγένκ στο σερβίς και προηγήθηκε με 12-10.

Με μπλοκ του Γκουσταβάο οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 15-12 ενώ με νέο «στοπ» του Ιντάλγκο η διαφορά έφτασε τους πέντε πόντους για το 18-13. Ο Τράβιτσα διαμόρφωσε το 20-14 με τον Ολυμπιακό να κατακτά το πρώτο σετ με μεγάλη άνεση με 25-16 με μπλοκ του Γκουσταβάο.

Με τον Ιντάλγκο στη γραμμή του σερβίς ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-0 στο δεύτερο σετ. Με άσο του Σαφόνοφ οι Ισραηλινοί ισοφάρισαν σε 4-4 ενώ στη συνέχεια προηγήθηκαν με 5-6 με τον Γκράσο και η διαφορά έφτασε τους δύο πόντους (8-10) μετά από άστοχη επίθεση του Ιντάλγκο αλλά ο Ολυμπιακός έφερε το σετ σε ισορροπία με μπλοκ του Τράβιτσα.

Με μπλοκ άουτ του Κουμεντάκη ο Ολυμπιακός έφτασε στο 14-13 και με μπλοκ του Γκουσταβάο στο 16-14. Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 19-16 με πάιπ του Κουμεντάκη απέχοντας έξι πόντους από την κατάκτηση του τροπαίου. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τη διαφορά και έκαναν το 2-0 εξασφαλίζοντας την κούπα.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-3 στο τρίτο σετ μετά από άστοχη επίθεση του Μποτόρνι. Με μπλοκ άουτ του Στερν, οι Πειραιώτες έφτασαν στο 9-5 ενώ ένα μπλοκ του Γκουσταβάο έφερε τη διαφορά στους πέντε πόντους για το 12-7.

Οι Ισραηλινοί μείωσαν σε 12-10 μετά από μπλοκ αλλά με άσο του Κουμεντάκη, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 15-10 με τη διαφορά να φτάνει τους έξι πόντους (17-11) μετά από μπλοκ του Στερν. Μετά από άστοχη επίθεση του Σαφόνοφ και επίθεση του Στερν το σκορ έγινε 21-12 κι εκεί τελείωσαν και στο τρίτο σετ με τον Ολυμπιακό να παίρνει την κούπα χωρίς να χάσει σετ στο Τελ Αβίβ και το ΣΕΦ.

Διαιτητές: Μπαλάντζιτς (Σερβία), Νιεβιαρόφσκα (Πολωνία).