Ζορίστηκε μόνο στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός, 3-1 τον Μίλωνα και φουλάρει για τελικούς

Ολυμπιακός βόλεϊ ανδρών

Πηνελόπη Παπαδήμου 23:28 - 25.03.2023 / Ανανεώθηκε: 07:55 - 26.03.2023

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-1 σετ του Μίλωνα στη Νέα Σμύρνη και έκανε το 2-0 στη μεταξύ τους ημιτελική σειρά της Volley League.

Πιο κοντά στους τελικούς της Volley League είναι ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Πειραιά επιβλήθηκε με 3-1 σετ του Μίλωνα στη Νέα Σμύρνη και έκανε το 2-0 στη μεταξύ τους ημιτελική σειρά.

Ο Ολυμπιακός, που είχε πάρει άνετη νίκη στο πρώτο ματς, ζορίστηκε μόνο στο πρώτο σετ. Στη συνέχεια ανέβασε την απόδοσή του σε μπλοκ και σερβίς και έφτασε στη νίκη. Ο Ολυμπιακός θα αναμετρηθεί με τον Μίλωνα στα ημιτελικά του Κυπέλλου που θα γίνει στην Καλαμάτα

Η ομάδα του Πειραιά πήρε γρήγορα προβάδισμα δύο πόντων (1-3) με μπλοκ του Τράβιτσα με τον Μίλωνα να ισοφαρίζει με άσο του Γιορντάνοφ. Οι γηπεδούχοι με δύο σερί άσους του Χερ και ένα λάθος του Κουμεντάκη έφτασαν στο 12-8 με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και τους πέντε πόντους (14-9) μετά από λάθος του Παγένκ.

Τα λάθη του Ολυμπιακού συνεχίστηκαν και έφεραν τον Μίλωνα σε θέση ισχύος για το 20-13 μετά από άστοχη επίθεση του Παγένκ. Δύο σερί πόντοι του Ιντάλγκο μείωσαν τη διαφορά για την ομάδα του Τζουλιάνι αλλά οι γηπεδούχοι έφτασαν στην κατάκτηση του πρώτου σετ με μεγάλη άνεση.

Ο Μίλωνας μπήκε φουριόζος στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 7-3 μετά από λάθος του Τράβιτσα. Με άσο του Παγένκ και επίθεση του Στερν, ο Ολυμπιακός πλησίασε στον πόντο (7-6) με τον Μίλωνα να διατηρεί διαφορά μέχρι το 14-13. Σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Πειραιά έφερε την κατάσταση υπέρ της και προσπέρασε με 14-15 μετά από χαμένη επίθεση του Γιορντάνοφ.

Ο Ολυμπιακός έφτασε στο 16-18 μετά από επίθεση του Κουμεντάκη με τη διαφορά να φτάνει τους τρεις πόντους (17-20) μετά από άστοχη επίθεση του Μολίνα. Με επίθεση του Παγένκ, η ομάδα του Τζουλιάνι έφτασε στο 18-23 και κατέκτησε το δεύτερο σετ.

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο μέχρι το 8-8. Σε εκείνο σημείο, ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 8-11 με τον Παπαγγελόπουλο με τους Πειραιώτες να προσπερνούν με 10-15 με επίθεση του Ιντάλγκο. Δύο σερί πόντοι του Στερν έφεραν το 11-18 για τον Ολυμπιακό με τον Μίλωνα να μειώνει στο 16-19 με τον Νανόπουλο. Με μπλοκ του Ιντάλγκο οι Πειραιώτες προσπέρασαν με πέντε πόντους (18-23) και έφτασαν στην κατάκτηση του τρίτου σετ.

Με δύο άσους του Παγένκ, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 5-8 στο τέταρτο σετ. Με νέο άσο του Τράβιτσα και δύο σερί επιθέσεις του Κουμεντάκη, η διαφορά έφτασε στους επτά πόντους (6-13) με τον Μίλωνα να τη μαζεύει στους τρεις (12-15) με τον Μολίνα. Οι Πειραιώτες έφτασαν στο 12-19 μετά από λάθος του Χερ και κατέκτησαν το σετ φτάνοντας στη νίκη.

Διαιτητές: Βελώνης, Κυριοπούλου. Παρατηρητής: Πέρρρος. Επόπτες: Σαμοθράκης, Κατσιάρας. Γραμματεία: Μπίτσικα.