Ο Μεντβέντεφ κατέκτησε τον πρώτο του τίτλο σε χωμάτινο Master - Επικράτησε με 2-0 σετ του Χόλγκερ Ρούνε

Ντανίλ Μεντβέντεφ

©Photo by Julian Finney/Getty Images

Ο Ντανίλ Μεντβέντεφ επικράτησε με 2-0 σετ του Χόλγκερ Ρούνε, κατέκτησε το Rome Masters κι έγινε πρωταθλητής για πρώτη φορά σε χωμάτινη επιφάνεια.

Ο Ντανίλ Μεντβέντεφ συνεχίζει με σπασμένα τα φρένα, καθώς έφθασε στον 20ό τίτλο της καριέρας του και τον πέμπτο μέσα στην χρονιά. Ο 27χρονος Ρώσος επικράτησε με 2-0 σετ (7-5, 7-5) του Χόλγκερ Ρούνε και κατέκτησε το Rome Masters.

Να σημειωθεί πως ο τελικός άρχισε με καθυστέρηση μιας ώρας και 40 λεπτών στη Ρώμη. Στο πρώτο σετ υπήρξε απόλυτη ισορροπία, με τους φιναλίστ να διατηρούν το σερβίς τους. Ο Μεντβέντεφ με δύο διπλά λάθη στο 5ο game βρέθηκε στο 15-40, όμως με τέσσερις σερί πόντους μπόρεσε να φθάσει στο 3-2 και στη συνέχεια να προηγηθεί με 4-3. Στο 12ο και τελευταίο game για το πρώτο σετ, ο Ρώσος πέτυχε δύο διαδοχικούς πόντους, έκανε το 30-40, εκμεταλλεύτηκε αμέσως το set point και το κατέκτησε με 7-5 σε 47 λεπτά.

Το δεύτερο σετ άρχισε με break από τον Ρούνε, όμως ο Μεντβέντεφ απάντησε αμέσως για το 2-2. Ο Ρούνε κατάφερε να κάνει νέο break στο έβδομο game για να προηγηθεί με 4-3 και έπειτα κράτησε το σερβίς του για το 5-3. Στη συνέχεια, ο Μεντβέντεφ ανέλαβε δράση και με τέσσερα διαδοχικά games έκλεισε το σετ και μαζί το ματς με 7-5.

Ο 20χρονος Δανός, Χόλγκερ Ρούνε είχε την ευκαιρία να κατακτήσει το 2ο τίτλο στη χρονιά, αλλά και το δεύτερο σε 100άρι τουρνουά, μετά τον περσινό στο Παρίσι, ωστόσο δεν τα κατάφερε.

Τέλος, με αυτήν τη νίκη ο 27χρονος Ρώσος τενίστας έγινε πρωταθλητής για πρώτη φορά σε χωμάτινη επιφάνεια, ενώ από τη Δευτέρα (22/5) θα βρίσκεται στο Νο.2 της παγκόσμιας κατάταξης.