Η Σάκκαρη «ισοπέδωσε» την Γκαρσιά και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Τόκιο

Μαρία Σάκκαρη

Πηνελόπη Παπαδήμου 12:29 - 29.09.2023 / Ανανεώθηκε: 12:41 - 29.09.2023

Η εκπληκτική Μαρία Σάκκαρη επικράτησε σε straight sets της Καρολίν Γκαρσιά και προκρίθηκε στα ημιτελικά του τουρνουά του Τόκιο.

Χωρίς φρένα συνεχίζει η Μαρία Σάκκαρη. Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια επιβλήθηκε με 6-2, 6-2 της Καρολίν Γκαρσιά και προκρίθηκε στην τετράδα του τουρνουά του Τόκιο.

Η Μαρία Σάκκαρη είναι σε δαιμονιώδη κατάσταση αφού έχει φτάσει τις 7 διαδοχικές νίκες στο τουρ. Η 28χρονη τενίστρια, που την προηγούμενη εβδομάδα κατέκτησε το τουρνουά της Γουαδαλαχάρα, δείχνει έτοιμη για τον δεύτερο διαδοχικό της τίτλο.

Στα ημιτελικά, η Σάκκαρη θα αντιμετωπίσει την Τζέσικα Πεγκούλα που νίκησε την Ντάρια Κασάτκινα. Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια διατηρεί ακέραιες τις ελπίδες της για πρόκριση στο WTA Finals στο Κανκούν.

Η Μαρία Σάκκαρη ξεκίνησε εντυπωσιακά το ματς. Η κορυφαία Ελληνίδα τενιστρία προηγήθηκε με μπρέικ στο πρώτο, κιόλας γκέιμ. Η Σάκκαρη, είχε απάντησε στο σερβίς της Γκαρσιά και έκανε δεύτερο μπρέικ για το 0-3 με έναν εντυπωσιακό πόντο στο τέταρτο μπρέικ πόιντ που είχε στη διάθεσή της. Η Γκαρσιά σέρβιρε με μεγάλη δυσκολία και η Σάκκαρη έκλεισε με άνετη το πρώτο σετ.

Συγκλονίζει η Αλεξάνδρα Σταματοπούλου στο Sportal.gr: «Τα παιδιά στη Ρουμανία, αν δεν υιοθετούνταν, δίνονταν  ως αντάλλαγμα»
SPORTAL ORIGINALS

10:45 - 29.09.2023

Συγκλονίζει η Αλεξάνδρα Σταματοπούλου στο Sportal.gr: «Τα παιδιά στη Ρουμανία, αν δεν υιοθετούνταν, δίνονταν ως αντάλλαγμα»

Η ολυμπιονίκης της κολύμβησης, Αλεξάνδρα Σταματοπούλου, με την …περίεργη, όπως η ίδια την χαρακτηρίζει, ιδιοσυγκρασία της, μιλά στο sportal.gr και το #equalvoice για την δύσκολη ζωή της, για το πως ζει το παρόν, για το μέλλον που ονειρεύεται και σοκάρει αποκαλύπτοντας την τραγική τύχη των παιδιών στη Ρουμανία.

Η Μαρία Σάκκαρη έκανε μπρέικ και στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ για το 2-1. Η Γκαρσιά είχε ευκαιρία να απαντήσει έχοντας τρία μπρέικ πόιντ στο τέταρτο γκέιμ, αλλά η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια απάντησε με καλό σερβίς για το 3-1. Η Σάκκαρη έκανε δεύτερο μπρέικ και έκλεισε τον αγώνα με μεγάλη άνεση.

• Η Μαρία Σάκκαρη κλείνει το πρώτο σετ με καλό σερβίς
  • Απίστευτη μάχη στο 7ο γκέιμ. Η Σάκκαρη είχε σετ πόιντ αλλά η Γκαρσιά κράτησε το σερβίς της για το 2-5 στο πρώτο σετ. Η Σάκκαρη θα σερβίρει για να κατακτήσει το σετ
  • Η Σάκκαρη κρατάει το σερβίς της για το 1-5 στο πρώτο σετ. Η Γκαρσιά θα σερβίρει για να μείνει στο σετ
  • Η Γκαρσιά κρατάει για πρώτη φορά το σερβίς της στο πρώτο σετ για το 1-4. Η Γαλλίδα έχει να καλύψει πολύ μεγάλο έδαφος αφού είναι πίσω με δύο μπρέικ
  • Η Σάκκαρη αντιμετώπισε με επιτυχία μπρέικ πόιντ της Γκαρσιά για το 0-4 στο πρώτο σετ
  • Εντυπωσιακό χτύπημα για τη Σάκκαρη και δεύτερο μπρέικ για την Ελληνίδα τενίστρια. 0-3 στο πρώτο σετ
  • Εξαργυρώνει το μπρέικ η Σάκκαρη για το 0-2 στο πρώτο σετ
  • Μπρέικ! Η Σάκκαρη ξεκινάει υποδειγματικά τον αγώνα. 0-1 για την Ελληνίδα τενίστρια που σερβίρει