Αποκλεισμός για τον Τσιτσιπά στο Indian Wells

Στέφανος Τσιτσιπάς

Άγγελος Φραγκισκάτος 21:30 - 12.03.2024 / Ανανεώθηκε: 21:46 - 12.03.2024

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε από τον Γίρι Λεχέτσκα και αποχαιρέτησε το Indian Wells στον τέταρτο γύρο.

Στον τέταρτο γύρο ολοκληρώθηκε η πορεία του Στέφανου Τσιτσιπά στο τουρνουά Masters της Καλιφόρνιας. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας όλων των εποχών ηττήθηκε με 2-0 σετ (6-2, 6-4) από τον Γίρι Λεχέτσκα και αποχαιρέτησε τη διοργάνωση.

Ο Τσέχος τενίστας θα περιμένει τον αγώνα του Γιανίκ Σίνερ με τον Μπεν Σέλτον, για να μάθει τον επόμενο αντίπαλό του στο Indian Wells.

Ο Λεχέτσκα εκμεταλλεύτηκε το κακό ξεκίνημα του Τσιτσιπά και προηγήθηκε με 5-1 στο πρώτο σετ. Στο έβδομο γκέιμ ο Έλληνας τενίστας μείωσε σε 5-2, όμως ο Λεχέτσκα κράτησε το σερβις του και κατέκτησε το πρώτο σετ με 6-2.

Ο Τσέχος αθλητής έχει ως απολογισμό στο σετ 12 winners και 7 αβίαστα λάθη, τη στιγμή που ο Στέφανος είχε μόλις 3 winners και 10 αβίαστα λάθη.

Το σκηνικό στο δεύτερο σετ δεν άλλαξε, καθώς ο Λεχέτσκα έκανε μπρέικ στο τρίτο γκέιμ και πήρε το προβάδισμα με 2-1. Στη συνέχεια ο Τσέχος είχε και άλλες ευκαιρίες για να σπάσει το σερβίς του Τσιτσιπά, αλλά ο Έλληνας κρατήθηκε. Ο Λεχέτσκα κράτησε το σερβίς καθ' όλη τη διάρκεια του σετ και έτσι έφτασε σε μία άνετη νίκη με 2-0 σετ (6-2, 6-4).

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Στέφανος Τσιτσιπάς μπορεί να χάσει μέχρι μια θέση και να υποχωρήσει στο Νο.12 της παγκόσμιας κατάταξης, αναλόγως με το τι θα κάνουν οι Γκριγκόρ Ντμιτρόφ και Τέιλορ Φριτζ.

Θυμηθείτε το live του αγώνα

• Ο Λεχέτσκα κλείνει τον αγώνα με καλό σερβίς.
  • Ο Τσιτσιπάς κρατάει το σερβίς του για το 5-4.
  • Κρατάει το σερβίς του ο Λεχέτσκα, παρά την πίεση για το 5-3.
  • Μειώνει σε 4-3 ο Έλληνας τενίστας.
  • Ο Λεχέτσκα αφού αντιμετώπισε μπρέικ πόιντ του Τσιτσιπά, έφτασε στο 4-2 στο δεύτερο σετ.
  • Αντέχει στην πίεση ο Τσιτσιπάς και μειώνει σε 3-2.
  • Love service game για τον Τσέχο και το 3-1.
  • Μπρέικ για τον Λεχέτσκα! Ο Τσέχος τενίστας προηγείται με 2-1 και σερβίρει.
  • Απαντάει με love service game ο Λεχέτσκα για το 1-1.
  • Με καλό σερβίς ξεκινάει το δεύτερο σετ ο Τσιτσιπάς και 0-1.

1ο σετ 6-2

• Love service game για τον Λεχέτσκα που κατακτά το πρώτο σετ με 6-2.
  • Καλό service game για τον Τσιτσιπά και 5-2. Ο Τσέχος θα σερβίρει για την κατάκτηση του πρώτου σετ.
  • Ο Λεχέτσκα κρατάει το σερβίς του για το 5-1.
  • Μπρέικ! Ο Τσέχος προηγείται με 4-1 και σερβίρει.
  • Εξαργυρώνει το μπρέικ ο Λεχέτσκα για το 3-1 στο πρώτο σετ.
  • Μπρέικ! Ο Λεχέτσκα «σπάει» το σερβίς του Τσιτσιπά για το 2-1. Ο Τσέχος τενίστας θα σερβίρει.
  • Ζορίζεται στο πρώτο service game του ο Λεχέτσκα, αλλά το κλείνει για το 1-1
  • Ο Έλληνας τενίστας κλείνει με άνεση το πρώτο γκέιμ για το 1-0 στο πρώτο σετ.
  • Ο Τσιτσιπάς θα σερβίρει πρώτος.
  • Τσιτσιπάς και Λεχέτσκα θα βρεθούν για 3η φορά θα βρεθούν αντιμέτωποι, με τον Έλληνα τενίστα να προηγείται με 2-0 στις νίκες.
  • Ο Λεχέτσκα πήρε άνετη πρόκριση στα δύο σετ κόντρα στον Ρώσο, Αντρέι Ρούμπλεφ.
  • Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας πήρε την πρόκριση στα δύο σετ κόντρα στον Φράνσις Τιάφο στον 3ο γύρο του τουρνουά.