Νίκη για τον Ναδάλ μετά από σχεδόν δύο χρόνια

Ράφα Ναδάλ

Άγγελος Φραγκισκάτος 10:07 - 17.04.2024 / Ανανεώθηκε: 10:10 - 17.04.2024

O Ράφα Ναδάλ έδωσε το πρώτο του ματς στη χωμάτινη επιφάνεια, μετά από 680 μέρες και το συνδύασε με μια εμφατική νίκη επί του Φλάβιο Κομπόλι (Νο. 68), για τον πρώτο γύρο του Barcelona Open.

Ο 37χρονος Ισπανός, με 22 τίτλους Grand Slam, έχει υποχωρήσει στην 646η θέση στον κόσμο, έχοντας αποσυρθεί διαδοχικά από τη Ντόχα, το Indian Wells και το Μόντε Κάρλο.

Στα του παιχνιδιού, ο Ναδάλ κυριάρχησε πλήρως και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Ιταλό τενίστα. Στο πρώτο σετ δεν αντιμετώπισε break point και «έσπασε» το σερβίς του Κομπόλι στο 4ο γκέιμ (3-1) και στο 8ο (6-2), έχοντας και 4 χαμένα break points στο 6ο. Έτσι με αυτό τον τρόπο ο Ισπανός έφτασε στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 6-2.

Στο δεύτερο σετ ο Ναδάλ προηγήθηκε με 2-0, έπειτα ισοφαρίστηκε σε 2-2, όμως στη συνέχεια κέρδισε τα 4 από τα 5 επόμενα γκέιμς και «κλείδωσε» τη νίκη σε 84 λεπτά.

Αυτή ήταν η 67η νίκη του Ναδάλ στη Βαρκελώνη, όπου έχει ηττηθεί μόλις 4 φορές στην καριέρα του, σε 16 διαφορετικά τουρνουά. Να σημειωθεί πως ο Ισπανός σούπερ σταρ έχει κατακτήσει 12 φορές το τουρνουά στην πρωτεύουσα της Καταλονίας.

Στον 2ο γύρο θα αντιμετωπίσει το Νο.4 του ταμπλό, Άλεξ Ντε Μινόρ στην πρεμιέρα του Αυστραλού στο τουρνουά της Βαρκελώνης. Ο αγώνας θα ξεκινήσει στις 17:00 ώρα Ελλάδας και θα μεταδοθεί στο COSMOTE SPORT 6HD.