Ιδανική πρεμιέρα στο Indian Wells για τον Στέφανο Τσιστιπά (vids)

Στέφανος Τσιτσιπάς

Ελένη Ανδρικοπούλου 07:20 - 09.03.2024 / Ανανεώθηκε: 09:04 - 09.03.2024

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε με 2-0 σετ του Λούκας Πούιγ μετά από 68 λεπτά αγώνα και πήρε την πρόκριση στον τρίτο γύρο του Indian Wells.

Εξαιρετικός ήταν ο Στέφανος Τσιτσιπάς στην πρεμιέρα του στο Indian Wells. Ο Έλληνας τενίστας πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση επικράτησε με 2-0 σετ (6-3, 6-2) του Λούκας Πούιγ παίρνοντας την πρόκριση στον 3ο γύρο για τρίτη φορά στην καριέρα του, επιστρέφοντας στις νίκες στο τουρνουά μετά τον Μάρτιο του 2022.

Ο Τσιτσιπάς χρειάστηκε μόλις 68 λεπτά για να ξεπεράσει το εμπόδιο του προερχόμενου από τα προκριματικά Γάλλου και Νο273 του κόσμου. Στον τρίτο γύρο θα αντιμετωπίσει τον Φράνσις Τιάφο.

Αυτή ήταν η 10η νίκη στη σεζόν για τον Τσιτσιπά (10-4), αλλά και η 6η στη διοργάνωση (6-5), διατηρώντας το αήττητο απέναντι στον Γάλλο έχοντας κερδίσει και τις 4 μεταξύ τους αναμετρήσεις (4-0) και μάλιστα χωρίς να χάσει set.

Στο πρώτο set το Νο11 του κόσμου εκμεταλλεύτηκε το εξαιρετικό του service, αλλά και το αδύναμο δεύτερο service του Πούιγ (4/18), καθώς επίσης και τα πολλά αβίαστα λάθη (16) με αποτέλεσμα να γίνει απειλητικός από το πρώτο κιόλας service-game του Γάλλου.

Στο δεύτερο σετ ο Πούιγ κράτησε δύο φορές το σερβίς του, αλλά ήταν απρόσεκτος στο 3-2 κι έδωσε το δικαίωμα στον Τσιτσιπά να κάνει το μπρέικ και να περάσει μπροστά με 4-2. Από εκείνο το σημείο και μετά δεν μπόρεσε να αντιδράσει και «παραδόθηκε» χωρίς να πάρει άλλο γκέιμ.

Ο Τσιτσιπάς ολοκλήρωσε τον αγώνα με οκτώ άσους (δύο διπλά λάθη), κέρδισε το 92% των πόντων πίσω από το πρώτο service (22/24) και το 59% από το δεύτερο (10/17), δεν απειλήθηκε με break-point από τον Γάλλο, ενώ ο ίδιος εκμεταλλεύτηκε τις 4 από τις 7 ευκαιρίες για break.