«Έπεσε» πάνω στην Γκοφ η Σάκκαρη κι αποχαιρέτησε το China Open

Μαρία Σάκκαρη

Ελένη Ανδρικοπούλου 11:52 - 06.10.2023 / Ανανεώθηκε: 12:04 - 06.10.2023

Η Μαρία Σάκκαρη ηττήθηκε με 2-0 σετ από την Κόρι Γκοφ (2-6,4-6) στα προημιτελικά του China Open κι αποχαιρέτησε τη διοργάνωση.

Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε η Μαρία Σάκκαρη. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ηττήθηκε από την πιο φορμαρισμένη παίκτρια του Tour, την Κόρι Γκοφ με 2-0 σετ (2-6, 4-6) στην προημιτελική φάση του China Open κι αποχαιρέτησε τη διοργάνωση.

Η Αμερικανίδα τενίστρια, νούμερο 3 στην παγκόσμια κατάταξη, που μετρά πλέον 16 ματς αήττητη πήρε τα τέσσερα πρώτα γκέιμ και κατέκτησε σε 37 λεπτά το πρώτο σετ με 6-2. Η Μαρία Σάκκαρη προηγήθηκε με 1-0 και 2-1, ωστόσο η Γκοφ έκανε το μπρέικ και πήρε το δεύτερο σετ με 6-4 και μαζί τη νίκη και την πρόκριση στα ημιτελικά. Εκεί η 19χρονη τενίστρια θα αντιμετωπίσει την Ίγκα Σβιόντεκ (Νο 2), η οποία χρειάστηκε κάτι παραπάνω από 2,5 ώρες για να ξεπεράσει την εξαιρετική Καρολίν Γκαρσία.

Πλέον η 28χρονη Ελληνίδα τενίστραι θα παίξει σε ένα ακόμα τουρνουά την άλλη εβδομάδα στη Ζενγκζού (WTA 500).

Δείτε το live του αγώνα:

• Love service game από την Γκοφ κάνει το 6-4, παίρνει το ματς κόντρα στη Σάκκαρη και παράλληλα την πρόκριση στα ημιτελικά του China Open
  • Μειώνει σε 5-4 η Μαρία
  • 5-3 για την Γκοφ. Ένα γκέιμ μακριά από την νίκη η Αμερικανίδα
  • Μειώνει σε 4-3 η Μαρία, χρειάζεται ένα μπρέικ τώρα
  • Κλείνει με άσο το service game της η Γκοφ και κάνει το 4-2
  • Μπρέικ για την Αμερικανίδα, το πρώτο της στο δεύτερο σετ και τρίτο μέχρι τώρα στο ματς που περνά μπροστά με 3-2
  • Ισοφαρίζει σε 2-2 η Γκοφ
  • 2-1 για τη Μαρία που παίρνει και πάλι το προβάδισμα στο δεύτερο σετ
  • Ισοφαρίζει σε 1-1 η Γκοφ