Στέφανος Τσιτσιπάς: Προχώρησε ακάθεκτος στον 4ο γύρο του Australian Open (vids)

Τσιτσιπάς/©instagram

Ανδρέας Σερεβέτας • 07:01 - 20.01.2023 / Ανανεώθηκε: 16:02 - 21.04.2023

Επικράτησε με 3-0 σετ του Ολλανδού Γκρίκσπουρ και στους «16» αντιμετωπίζει τον Ιταλό Σίνερ.

Ασταμάτητος είναι ο Στέφανος Τσιτσιπάς στο Australian Open. Ο Έλληνας πρωταθλητής νίκησε και τον Ολλανδό Τάλλον Γκρίκσπουρ στον 3ο γύρο της διοργάνωσης και θα αντιμετωπίσει πλέον τον Ιταλό Γιάνικ Σίνερ στη φάση των «16».

Ο Τσιτσιπάς επικράτησε με 3-0 σετ του αντιπάλου του (6-2, 7-6 (5), 6-3) σε 2 ώρες και 6 λεπτά. Συνεχίζει στην Μελβούρνη χωρίς να έχει χάσει ακόμα σετ! Ο Έλληνας πρωταθλητής άντεξε στην πίεση του Ολλανδού τενίστα και ολοκλήρωσε το ματς με 7 άσους, 81% κερδισμένους πόντους σε πρώτο σερβίς (66%), 32 winners και 26 αβίαστα λάθη.

Η μεγαλύτερη μάχη έγινε στο δεύτερο σετ, που ήταν το καθοριστικό για τη νίκη και κρίθηκε στο τάι μπρέικ. Στο τρίτο σετ ο Στέφανος είχε πλέον τη ψυχολογία με το μέρος του και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με σμας. Επόμενος αντίπαλος είναι ο Σίνερ, ο οποίος επικράτησε δύσκολα, κάνοντας εντυπωσιακή ανατροπή απέναντι στον Μάρτον Φούκσοβιτς, επικρατώντας με 3-2 σετ (4-6, 4-6, 1-6, 2-6, 0-6). Ο αγώνας του Τσιτσιπά με τον Σίνερ θα γίνει την Κυριακή.

Για μία ακόμη φορά οι Έλληνες ομογενείς στάθηκαν στο πλευρό του Τσιτσιπά, δίνοντας του την απαραίτητη ώθηση για τη νίκη.