«Αέρας» στα προημιτελικά του τουρνουά του Λος Κάμπος ο Τσιτσιπάς

Στέφανος Τσιτσιπάς

Άγγελος Φραγκισκάτος 08:16 - 22.02.2024 / Ανανεώθηκε: 08:19 - 22.02.2024

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε με 2-0 σετ του Αλεκσάνταρ Βούκιτς και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του τουρνουά του Λος Κάμπος.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε το πρώτο βήμα για την υπεράσπιση του τίτλου του στο Λος Κάμπος.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας επικράτησε του Αλεκσάνταρ Βούκιτς με 2-0 σετ (6-3, 6-0) και πανηγύρισε την πρόκριση για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Ο Τσιτσιπάς ήταν ανώτερος καθ' όλη τη διάρκεια του ματς και μετά από 64 λεπτά αγώνα κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του αντιπάλου του και να πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση του τουρνουά.

Ο Έλληνας αθλητής κέρδισε τους 13 από τους 19 πόντους στα δεύτερα σερβίς του (68%), έσβησε και τα 3 break points που αντιμετώπισε, ενώ «έσπασε» 4 φορές το σερβίς του Αυστραλού τενίστα, για να φτάσει σε μία άνετη επικράτηση.

Επόμενος αντίπαλος του Τσιτσιπά θα είναι ο Αλεξάνταρ Κοβάσεβιτς, ο οποίος επικράτησε του Ρίνζι Χιτζικάτα με 2-1 σετ (6-3, 4-6, 6-4).