Αποκλεισμός - σοκ για τον Τσιτσιπά από το Νο 128 της παγκόσμιας κατάταξης

Στέφανος Τσιτσιπάς

Sportal newsroom 22:32 - 30.08.2023 / Ανανεώθηκε: 22:41 - 30.08.2023

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε με 3-2 σετ από τον Ντόμινικ Στέφαν Στρίκερ και αποκλείστηκε από το US Open.

Σύντομη ήταν η παρουσία του Στέφανου Τσιτσιπά στο US Open. Ο Ντόμινικ Στέφαν Στρίκερ επικράτησε του Έλληνα τενίστα με 3-2 σετ (5-7, 7-6|2|, 7-6|5|, 6|6|-7, 3-6) και αποχαιρέτησε το τουρνουά μόλις από τον δεύτερο γύρο.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ήταν το φαβορί του αγώνα πριν την έναρξη, ο Ελβετός του έβαλε δύσκολα και τον ανάγκασε στην ήττα. Ο Στρίκερ (Νο 128 της παγκόσμιας κατάταξης) δυσκόλεψε τον Έλληνα τενίστα κυρίως με το σερβίς του και το επιθετικό του παιχνίδι.

Ο 25χρονος Έλληνας τενίστας έχασε το πρώτο σετ, όμως πήρε τα επόμενα δύο και είχε την ευκαιρία να τελειώσει το ματς, καθώς προηγούνταν με 5-3 στο τέταρτο, έχοντας και σερβίς!

Όμως, ο Στρίκερ, δεν τα παράτησε και κατάφερε να ισοφαρίσει στο tie break, «καθαρίζοντας» τη μεγάλη του νίκη με άνεση στο πέμπτο σετ!

• Ο Στρίκερ υπερασπίστηκε το σερβίς και πήρε το πρώτο γκέιμ
  • Ο Στέφανος ήταν μία ανάσα από το να πάρει την νίκη, αλλά στο tie break του τέταρτου σετ ο Στρίκερ δεν τα παράτησε και κατάφερε ισοφαρίσει (6-7).
  • O Eλβετός πήρε το πρώτο σετ με 7-5 και ο Στέφανος Τσιτσιπάς αφενός ισοφάρισε και στη συνέχεια πήρε προβάδισμα (7-6, 7-6).
  •  Oι δύο τενίστες είναι στο 2-2 και όλα θα κριθούν στο πέμπτο σετ.

O Στέφανος Τσιτσιπάς αντιμετωπίζει τον Ντόμινικ Στεφάν Στρίκερ στο δεύτερο γύρο του US Open.