Ο επόμενος αντίπαλος του Τσιτσιπά - Ο δρόμος μέχρι τον τελικό του Australian Open

Στέφανος Τσιτσιπάς

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 07:15 - 19.01.2024 / Ανανεώθηκε: 09:04 - 28.01.2024

Μετά την πρόκριση στους «16» του Australian Open, ο Στέφανος Τσιτσιπάς έμαθε τον αντίπαλό του.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ήταν επιβλητικός κόντρα στον Λούκα Βαν Ας, έκανε αυτό που έπρεπε και πανηγύρισε την πρόκριση στη φάση των «16» του Australian Open για τέταρτη σερί χρονιά.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας, παρά τις δυσκολίες που αντιμετώπισε κυρίως στο πρώτο σετ, δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης στον 19χρονο Γάλλο και έφτασε στη νίκη με 3-0 σετ (6-3, 6-0, 6-4 σε 2 ώρες και δύο λεπτά).

Ο επόμενος αντίπαλος του Έλληνα τενίστα ακούει στο όνομα Τέιλορ Φριτζ (Νο12). Ο 26χρονος απέκλεισε με 3-1 τον Φάμπιαν Μαρόζαν (Νο67) στο δικό του παιχνίδι και τώρα θα κοντραριστεί με τον Τσιτσιπά, με φόντο την πρόκριση στους «8» του Australian Open.

Αξίζει να σημειωθεί πως αυτή θα είναι η 5η συνάντηση των δύο αθλητών, με απολογισμό τρεις νίκες και μία ήττα του Στέφανου.

Ο δρόμος προς τον τελικό

Στον 4ο γύρο ο Τσιτσιπάς θα τεθεί αντιμέτωπος με τον Φριτζ και στα προημιτελικά με το μεγάλο φαβορί της διοργάνωσης, τον κάτοχο 24 Grand Slams τίτλων και Νο.1 του ταμπλό, Νόβακ Τζόκοβιτς.