Πρόωρο αντίο για τον Τσιτσιπά στο Πεκίνο

Στέφανος Τσιτσιπάς

Πηνελόπη Παπαδήμου 12:27 - 29.09.2023 / Ανανεώθηκε: 12:48 - 29.09.2023

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε από τον Νίκολας Τζάρι και αποχαιρέτησε πρόωρα το 500άρι τουρνουά στο Πεκίνο.

Στη φάση των «32» ολοκληρώθηκε η πορεία του Στέφανου Τσιτσιπά στο 500άρι τουρνουά που διεξάγεται στο Πεκίνο. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας ηττήθηκε με 6-4, 6-4 από τον Νίκολας Τζάρι και αποχαιρέτησε πρόωρα τη διοργάνωση.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς φάνηκε να μην έχει συγκέντρωση ενώ δεν κατάφερε να εκμεταλλευθεί τις ευκαιρίες που είχε στον αγώνα. Ο Τζάρι θα αντιμετωπίσει τον Ματέο Αρμάλντι στη φάση των «16» της διοργάνωσης.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε πολλά λάθη στο σερβίς του και έδωσε δικαίωματά στον αντίπαλό του, που φάνταζε ανώτερος. Εκτός αυτού, ο κορυφαίος Έλληνας μπαίνει σε περιπέτειες για την πρόκριση στο ATP Finals. Ο Τσιτσιπάς είναι στην έκτη θέση στο Race, ωστόσο απειλείται ανοιχτά από τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ, τον Χόλγκερ Ρούνε και τον Τέιλορ Φριτζ.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς βρέθηκε με μπρέικ πόιντ στο πρώτο γκέιμ του αγώνα. Ο Τζάρι κράτησε το σερβίς του και στη συνέχεια είχε πολύ καλά ποσοστά. Ο Χιλιανός έκανε το κρίσιμο μπρέικ στο ένατο γκέιμ και στη συνέχεια έκλεισε το πρώτο σετ με 6-4.

Συγκλονίζει η Αλεξάνδρα Σταματοπούλου στο Sportal.gr: «Τα παιδιά στη Ρουμανία, αν δεν υιοθετούνταν, δίνονταν  ως αντάλλαγμα»
SPORTAL ORIGINALS

10:45 - 29.09.2023

Συγκλονίζει η Αλεξάνδρα Σταματοπούλου στο Sportal.gr: «Τα παιδιά στη Ρουμανία, αν δεν υιοθετούνταν, δίνονταν ως αντάλλαγμα»

Η ολυμπιονίκης της κολύμβησης, Αλεξάνδρα Σταματοπούλου, με την …περίεργη, όπως η ίδια την χαρακτηρίζει, ιδιοσυγκρασία της, μιλά στο sportal.gr και το #equalvoice για την δύσκολη ζωή της, για το πως ζει το παρόν, για το μέλλον που ονειρεύεται και σοκάρει αποκαλύπτοντας την τραγική τύχη των παιδιών στη Ρουμανία.

Το ποσοστό του Στέφανου Τσιτσιπά στο σερβίς έπεσε στο δεύτερο σετ. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας έκανε δύο σερί διπλά λάθη στο πέμπτο γκέιμ και ο Τζάρι προηγήθηκε με 4-2 με νέο μπρέικ. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξέσπασε στη ρακέτα του μετά τα διαδοχικά λάθη που έκανε. Ο Τσιτσιπάς «έσβησε» διπλό σετ πόιντ του αντιπάλου για το 5-4 αλλά ο Τζάρι σέρβιρε υποδειγματικά στη συνέχεια και πήρε τη νίκη.

Η περιγραφή του Sportal

2ο σετ 6-4

• Ο Τζάρι τελειώνει τον αγώνα στο σερβίς του
  • Ο Τζάρι βρέθηκε με διπλό ματς πόιντ (15-40) αλλά ο Τσιτσιπάς κράτησε το σερβίς του για το 5-4. Ο Τζάρι έχει την ευκαιρία να τελειώνει τον αγώνα στο σερβίς του
  • Δυσκολεύεται αλλά κρατάει το σερβίς του ο Τζάρι για το 5-3. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα σερβίρει για να μείνει στον αγώνα
  • Ο Τσιτσιπάς βρίσκει καλό σερβίς για το 4-3 στο πρώτο σετ
  • Εξαργυρώνει το μπρέικ ο Τζάρι για το 4-2 στο δεύτερο σετ
  • Μπρέικ! Ο Τζάρι κάνει το 3-2 και θα σερβίρει. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξέσπασε στη ρακέτα του!

• Είναι ο πρώτος αγώνας για τον κορυφαίο Έλληνα τενίστα μετά τις αναμετρήσεις του Davis Cup
  • Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αντιμετωπίζει τον Νίκολας Τζάρι για τη φάση των «32» του τουρνουά του Πεκίνου.