Αδιανόητη Λιθουανία, σούταρε με 75% τρίποντο στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στην Team USA

Χρήστος Τσάλτας 16:28 - 03.09.2023 / Ανανεώθηκε: 17:13 - 03.09.2023

Η Λιθουανία έθεσε τους κανόνες της στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με την Team USA, χάρη στο επιβλητικό 9/12 τρίποντα στο πρώτο 20λεπτο του αγώνα.

Αποστολή στη Μανίλα

Πολλοί θα περίμεναν εύκολη επικράτηση των Αμερικανών από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, όμως η Λιθουανία μπήκε για να παίξει το παιχνίδι της και να βάλει -πολύ- δύσκολα στην ομάδα του Στιβ Κερ, κάτι που έχει ήδη κάνει.

Με το πέρας της πρώτης περιόδου το σκορ ήταν 12-31, με τους Αμερικανούς να κάνουν την χειρότερη πρώτη περίοδο στο τουρνουά ως ώρας. Μάλιστα η διαφορά ξεπέραε και τους 20 πόντους (12-33 στο 11'), πριν αρχίσει η Αμερική να ροκανίζει τη διαφορά.

Οι Λιθουανοί κράτησαν τον έλεγχο όμως και χάρη στην αποτελεσματικότητά τους από την περιφέρεια κατάφεραν να κλείσουν το ημόιχρονο με προβάδισμα 17 πόντων για το 37-54.

Μάλιστα στο διάστημα αυτό σούταραν με το εντυπωσιακό 75% από την περιφέρεια (9/12), με τους Τόμας Ντίμσα και Βάιντας Καρινιάουσκας να μετρούν 4/4 μαζί.

Οι παίκτες του Κάζις Μακσβίτις μέτρησαν 41% στα δίποντα (12/29) ενώ είχαν 15 ασίστ και μόλις 6 λάθη, την ώρα που η Αμερική είχε 30% από την περιφέρεια (3/10).

Το Mundobasket 2023 στο sportal.gr

Η δράση του Παγκοσμίου Κυπέλλου που διεξάγεται σε Φιλιππίνες, Ινδονησία και Ιαπωνία κορυφώνεται και το Sportal.gr είναι εδώ για να σας ενημερώνει με εγκυρότητα και ταχύτητα. Η πορεία και τα νέα της Εθνικής μας, αλλά και όλων των ομάδων, το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα των αγώνων είναι εδώ, για να μην χάσετε ούτε τις λεπτομέρειες του Mundobasket 2023.