Απόλυτη κυριαρχία της ΑΕΚ Betsson και +27 στο ημίχρονο για πρώτη φορά στο 2024

Τζόρνταν ΜακΡέι

Χρήστος Τσάλτας 18:10 - 14.04.2024 / Ανανεώθηκε: 12:59 - 17.05.2024

Εντυπωσιακή και επιβλητική η εικόνα της ΑΕΚ Betsson στο πρώτο μέρος του αγώνα κόντρα στο Λαύριο, με την Ένωση να πραγματοποιεί το καλύτερο ημίχρονο στο 2024.

Παρά τις δυσκολίες και τα προβλήματα κατά τη διάρκεια της εβδομάδας, η ΑΕΚ Betsson μπήκε στο παρκέ, για την αναμέτρηση απέναντι στο Λαύριο και παρουσιάστηκε ανεπηρέαστη από όσα συνέβησαν κατά τη διάρκεια των προηγούμενων ημερών.

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου πραγματοποίησε το καλύτερο ημίχρονό της μέσα στο 2024 και ίσως γενικότερα στη σεζόν. Αυτό γιατί πήρε τα ηνία από νωρίς και δεν άφησε κανένα περιθώριο στο Λαύριο, με το 50-23 του πρώτου μέρους να αποτυπώνει την ανωτερότητα των «κιτρινόμαυρων» σε αυτό το διάστημα του αγώνα.

Το πλέον εντυπωσιακό, για τα δεδομένα της ΑΕΚ Betsson, είναι η εικόνα στην άμυνα. Εκεί όπου στο πρώτο δεκάλεπτο δέχτηκε 10 και στο δεύτερο 13 πόντους, αντίστοιχα, μην αφήνοντας περιθώρια στο Λαύριο να πλησιάσει στο σκορ σε κανένα σημείο του αγώνα.

Κι όλα αυτά, με την με την Ένωση να έχει σκοράρει 50 πόντους, ενώ θα μπορούσε να έχει πετύχει ακόμα περισσότερους, εάν δεν μετρούσε μόλις 2/15 τρίποντα στο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου. Η μπάλα γύρισε καλά μεν, αλλά τα σουτ δεν μπήκαν, αρκετά εκ των οποίων είχαν πολύ καλές προϋποθέσεις.

Το πρώτο μέρος έκλεισε με την ΑΕΚ Betsson να έχει 16/23 δίποντα, 2/15 τρίποντα, 12/12 βολές, 24 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 5 κλεψίματα και μόλις 2 λάθη.