Η ΑΕΚ «κατάπιε» τον ΠΑΟΚ με μαγικό δεύτερο μέρος και ασταμάτητο Καμπενγκέλε

Μφιόντου Καμπενγκέλε

Χρήστος Τσάλτας 22:13 - 25.11.2023 / Ανανεώθηκε: 22:28 - 25.11.2023

Στο δεύτερο ημίχρονο πάτησε γκάζι και... εξαφανίστηκε. Η ΑΕΚ βρέθηκε ακόμα και στο -17 όμως με μπροστάρη τον αδιανόητο Μφιόντου Καμπενγκέλε κατάφερε να φτάσει σε μεγάλη νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ (90-70), μπροστά σε 6.000 φίλους της.

Ο ΠΑΟΚ είχε καταφέρει να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα κόντρα στην ΑΕΚ για ένα ημίχρονο, καθώς βρέθηκε ακόμα και στο +17 στα τέλη του πρώτου ημιχρόνου. Όταν όμως η ΑΕΚ ανέβασε στροφές στην επανάληψη τα πάντα έγιναν πιο εύκολα. Η Ένωση έλεγξε το τέμπο, έβαλε μεγάλα σουτ και έφτασε στην ανατορπή, φτάνοντας σε νίκη με διαφορά 20 πόντους σε ένα «καυτό» κλειστό των Λιοσίων. Έτισ, ανέβηκε στο 4-4 και έπιασε τον ΠΑΟΚ στην κατάταξη.

ΔΕΙΤΕ ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ SPORTAL.

Ο Μφιόντου Καμπενγκέλε με 30 πόντους και 16 ριμπάουντ έκανε.. πλάκα στην φροντ λάιν του ΠΑΟΚ, κυριαρχώντας κάτω από τα καλάθια. Τον ακολούθησε ο Τσέισον Ραντλ με 21 πόντους και 7/12 σουτ, ενώ 10 πόντους και 6 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας. Για τον ΠΑΟΚ ο Τζάστιν Άλστον μέτρησε 17 πόντους και 15 ριμπάουντ, ενώ ο Άντριου Χάρισον μέτρησε 14 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Ο ΠΑΟΚ μπήκε σοβαρά στην αναμέτρηση και κατάφερε να μπει σε θέση οδηγού με Χάρισον και Φρίντρικσον (3-7, 2'). Η ΑΕΚ αντέδρασε και βρίσκοντας λύσεις με Καμπενγκέλε και Καράμπελα ισοφάρισε (10-10, 4'). Η απάντηση του ΠΑΟΚ ήρθε με τον Μαργαρίτη να φωνάζει παρών (10-15, 6'). Τίλμαν και Κουζέλογλου έφεραν και πάλι την ΑΕΚ σε απόσταση βολής (15-17, 7'). Ο ΠΑΟΚ είχε το μομέντουμ όμως και χάρη σε Άλστον και Τσαϊρέλη ανέβασε τη διαφορά, κλείνοντας το δεκάλεπτο με προβάδισμα για το 17-25.

Τα πράγματα έγιναν ακόμα καλύτερα για τους φιλοξενούμενους, που είχαν βρει τρόπο να «χτυπήσουν» την άμυνα της ΑΕΚ. Κένταλ Σμιθ και Τζάστιν Άλστον πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο (21-37, 14'). Ο Τσέισον Ραντλ έγινε παράγοντας στην επ΄θεση της ΑΕΚ και η διαφορά μειώθηκε (30-40, 18'). Χάρισον και Άλστον έδωσαν ξανά λύσεις σοτν ΠΑΟΚ, κρατώντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (32-45, 19'). Ο Καμπενγκέλε όμως έγραψε τον επίλογο του δεκαλέπτου και η ΑΕΚ μείωσε σε 36-45.

Με διάθεση να μαζέψει τη διαφορά μπήκε η ΑΕΚ, που βρήκε λύσεις από Ραντλ και Κουζμίνσκας να φωνάζουν παρών (43-47, 22'). Ο Καμπενγκέλε έκανε αισθητή την παρουσία του και η Ένωση ισοφάρισε (47-47, 24'). Η πίεση της ΑΕΚ πάνω στη μπάλα συνεχίστηκε και δια χειρός Νετζήπογλου ήρθε το πρώτο προβάδισμα στο παιχνίδι (49-47, 25'). Η ΑΕΚ είχε πάει τα ηνία του αγώνα και με τους Κουζμίνσκας και Καμπενγκέλε να σκοράρουν ανέβασε τη διαφορά (55-47, 26'). Ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να ακολουθήσει, με τον Καμπενγκέλε να στέλνει σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά (64-51, 28'). Ο Σχίζας έγραψε τον επίλογο του δεκαλέπτου για το 64-53.

Ο ΠΑΟΚ βρήκε σκορ από τον Σχίζα στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, αλλά η ΑΕΚ κράτησε τα ηνία με Κουζμίνσκας και Νετζήπογλου (69-56, 33'). Άλστον και Χάρισον προσπάθησαν να βάλουν στο ματς τον ΠΑΟΚ ξανά (73-62, 35'). Η ΑΕΚ κρατούσε τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα με τον Χολ να φωνάζει παρών (80-68, 37'). Το σκηνικό δεν άλλαξε με την Ένωση να φτάνει εμφατικά στη νίκη, χάρη σε ένα επιβλητικό δεύτερο μέρος.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 36-45, 64-53, 90-70