Με υπογραφή Στρέλνιεκς και Μίτσελ η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα από την Τόφας (vid)

Sportal newsroom 21:36 - 04.01.2023 / Ανανεώθηκε: 17:53 - 10.01.2023

Με ένα μίνι - ρεσιτάλ των Γιανς Στρέλνιεκς και Αζάια Μίτσελ στην τελευταία περίοδο, η ΑΕΚ νίκησε την Τόφας στο άδειο από κόσμο κλειστό των Άνω Λιοσίων με σκορ 73-70 και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκρισή της στους «16» του BCL.

Η ΑΕΚ δυσκολεύτηκε κόντρα στην Τόφας την οποία φιλοξένησε στο κλειστό λόγω τιμωρίας γήπεδο των Άνω Λιοσίων, όμως στην τελευταία περίοδο οι Γιανς Στρέλνιεκς και Αζάι Μίτσελ ήταν ψύχραιμοι, έβαλαν τους πόντους που ήθελε η ομάδα τους και χάρισαν στην Ένωση την πρώτη από τις δύο νίκες που χρειάζεται για να βρεθεί στους «16» του FIBA BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE.

Η Ένωση έκαμψε με μεγάλη δυσκολία την αντίσταση της Τόφας και ευτύχησε να έχει τον Στρέλνιεκς σε εγρήγορση στην τελευταία περίοδο. Εκεί που κρίθηκαν όλα δηλαδή, αφού οι Τούρκοι δεν της έδωσαν την ευκαιρία να πάρει κάποια διαφορά στη διάρκεια του ματς και έγινε ένα πραγματικό ντέρμπι. `

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη θα φιλοξενήσει την ΑΕΚ στην Τουρκία στις 10/1 με στόχο να ισοφαρίσει τη σειρά. Εφόσον η Ένωση νικήσει και εκεί, θα προκριθεί στην επόμενη φάση του BCL.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε άσχημα το παιχνίδι και δεν σούταρε καλά, ούτε μπορούσε να περάσει εύκολα την μπάλα στο καλάθι για να βρει πόντους. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι Τούρκοι να μπουν εντυπωσιακά και να προηγηθούν με 9 πόντους (13-4), αφού η «βασίλισσα» έκανε κακό παιχνίδι και αμυντικά. Μετά τα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου όμως η ΑΕΚ έπαιξε πιο σοβαρά στην άμυνα και άρχισε να δυσκολεύει την Τόφας, με αποτέλεσμα ναισορροπήσει το παιχνίδι και να κλείσει το δεκάλεπτο στο -4 (16-20).

Στη β' περίοδο οι παίκτες του Καντζούρη μπήκαν με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και έτρεξαν επί μέρους σκορ 9-1 για να πάρουν αυτοί τον ρόλο του οδηγού.

Ο Μάιλς είχε αρχίσει να συνδέεται εύκολα με το αντίπαλο καλάθι και η άμυνα της ΑΕΚ είχε κάνει καλά τη δουλειά της, όμως ο Γκρέι κράτησε την Τόφας ζωντανή όταν η Ένωση είχε 4 πόντους διαφορά με αποτέλεσμα το ημίχρονο να βρει το σκορ στο 35-37.

Στην τρίτη περίοδο η ΑΕΚ είδε τον Μάιλς να βάζει δύο συνεχόμενα τρίποντα και τον Στρέλνιεκς να προσθέτει ένα ακόμα για το 46-38 και να φτάνει τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της (+8 46-38) όμως η Τόφας επέστρεψε ξανά και στο 30' οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 52-49.

Ο Γιανς Στρέλνιεκς μίλησε στην τέταρτη περίοδο όταν η μπάλα έκαιγε, ο Μάιλς σιγόνταρε κι αυτός και η ομάδα του Καντζούρη έκλεινε το ματς συντηρώντας μια δοαφορά 3 έως 5 πόντων, ενώ στο 38' η διαφορά ανέβηκε στους 9 (73-64)΄και η ΑΕΚ αν και έκανε τον αγώνα θρίλερ, πήρε τελικά τη νίκη με 73-70.

MVP: Γιάνις Στρέλνιεκς

Ο διεθνής Λετονός γκαρντ της Ένωσης έχει μεγάλες μπασκετικές παραστάσεις αφού αγωνιζόταν πολλά χρόνια στην Euroleague. Όταν η μπάλα έκαιγε, σημείωσε οκτώ συνεχόμενους πόντους στην περίοδο και έδωσε το έναυσμα για τη νίκη της ΑΕΚ. Συνολικά σημείωσε 16 πόντους, όσους και ο Μίτσελ.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 35-37, 52-49, 73-70.
ΑΕΚ (Καντζούρης): Φλιώνης 9, Φρέιζερ 2, Μάντσεν 4, Μίτσελ 16 (6/12 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Στρέλνιεκς 16 (4/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ασίστ), Κόνιαρης, ΜακΓκρίφ 9 , Μάιλς 12 , Παπαδάκης, Πετρόπουλος, Γουίλιαμς (0/6 σουτ), Ξανθόπουλος 5.
Τόφας (Πρίφτης): Μπράιμο 3, Ένις 10 (2), Γκρέι 18 (4/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ασίστ, 7 λάθη), Τουρέ 9 , Ουγκιουρλού 16 (3/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπουγιουκτουντσέλ 2, Μιλάκνις 3, Τανισάν 7, Τόμπσον 2.