Πίτερς και άμυνα ύψωσαν το λάβαρο στο Βερολίνο!

Aχιλλέας Μαυροδόντης 22:42 - 29.12.2023 / Ανανεώθηκε: 00:07 - 30.12.2023

Ο Ολυμπιακός έκανε εξαιρετική δουλειά στο δεύτερο ημίχρονο, «καθάρισε» με συνοπτικές διαδικασίες την Άλμπα και επικράτησε με 94-67, ανεβαίνοντας στο 9-8 με το πέρας του πρώτου γύρου! Πίτερς και Φαλ οι κορυφαίοι του Ολυμπιακού που μέσα από την άμυνα «διέλυσαν» την γερμανική ομάδα και έκλεισαν ιδανικά το 2024.

Ο Ολυμπιακός ζορίστηκε μόνο στο πρώτο μισό του αγώνα απέναντι στην Άλμπα, καθώς η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στους Πειραιώτες!

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν πίσω στο σκορ με 43-40 στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο μισό έκανε πάρτι, πήρε τον έλεγχο του αγώνα και, εν τέλει, έκανε περίπατο κόντρα στους Γερμανούς.

Αυτό το αποτέλεσμα ανεβάζει τον Ολυμπιακό στο 9-8, κλείνοντας έτσι το πρώτο μισό της κανονικής διάρκειας με θετικό πρόσημο.

Ο Άλεκ Πίτερς ήταν ο κορυφαίος με 23 πόντους, ενώ 13 πρόσθεσε ο Νάιτζελ Ουίλιαμς - Γκος, 12 ο Μουστάφα Φαλ και 10 ο Λαρεντζάκης με 7 ασίστ! 9 ασίστ και 4 πόντους πρόσθεσε ο Ουόκαπ.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Ο Ολυμπιακός, έχοντας βασικούς πυλώνες στην επίθεση τους Φαλ και Παπανικολάου μπήκε καλά στο παιχνίδι, όμως η άμυνα δεν ήταν στο ίδιο επίπεδο. Ο Ολυμπιακός με τον Πίτερς να μπαίνει στην εξίσωση έκανε το σκοτ 18-19 με τρίποντο, όμως η Άλμπα απάντησε με ένα 10-0!

Αρχικά έκανε το σκορ του δεκαλέπτου 25-19, ενώ έφτασε και στο 28-19 στο 12΄! Ο Σπανιόλο με βολές έκανε το σκορ 36-25 (15'), όμως ένα 0-8 του Ολυμπιακού έβαλε τους Πειραιώτες ξανά στο ματς (36-33, 18'), ενώ τα τρίποντα Λαρεντζάκη και Γκος έκαναν το σκορ 40-39 (19'). Η Άλμπα από πλευρά της είχε απάντηση και το ημίχρονο έκλεισε στο 43-40.

Ο Ολυμπιακός έκανε σπουδαία δουλειά στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Ερυθρόλευκους να δείχνουν πως θέλουν να τελειώσουν από νωρίς την υπόθεση αγώνα. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ένα 0-8 και πήρε το προβάδισμα για πρώτη φορά μετά από ώρα (43-48), ενώ στην συνέχεια δεν άφησαν περιθώριο. Ο Φαλ έκανε τρομερή δουλειά στο ζωγραφιστό, Πίτερς και Κάνααν σκόραραν με κάθε ευκαιρία και οι Πειραιώτες έτρεξαν ένα επιμέρους 8-27, κλείνοντας στο +16 το δεκάλεπτο.

Λαρεντζάκης και Παπανικολάου ευστόχησαν σε σερί τρίποντα και ο Ολυμπιακός έφτασε στο +20 (53-73, 21') και κάπου εκεί τα πάντα τελείωσαν, με μοναδικό ερωτηματικό να παραμένει η τελική διαφορά. Εν τέλει ο Ολυμπιακός λοιπόν πήρε τη νίκη με και με ρεκόρ 9-8 πάει στο 2024 με σκοπό να δείξει το κάτι παραπάνω!

Ο Άλεκ Πίτερς σταμάτησε στους 23 πόντους, δείχνοντας για ακόμα μια φορά πως στον φετινό Ολυμπιακό είναι η αιχμή του δόρατος.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Ο Ολυμπιακός επέτρεψε στην Άλμπα να σκοράρει 43 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, κυρίως γιατί δεν ακολουθούσε σωστά στις αλλαγές και οι Γερμανοί ευστόχησαν σε πολλά αμαρκάριστα περιφερειακά σουτ. Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο το σκηνικό άλλαξε άρδην. Η άμυνα των Πειραιωτών έσφιξε, σχεδόν «έπνιξε» την κυκλοφορία της Άλμπα και την ώθησε σε βεβιασμένες επιλογές υπό κακές προϋποθέσεις. Μόλις οκτώ πόντους δέχτηκε ο Ολυμπιακός στην 3η περίοδο και άλλους 16 στην 4η - τους περισσότερους όταν όλα είχαν κριθεί. Και αυτή ακριβώς η αλλαγή συμπεριφοράς στο πίσω μέρος του παρκέ έσπρωξε την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα σε μια άνετη -εντέλει- νίκη στη «Mercedes Benz Arena».

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χορντόφ. Κόλιενσιτς, Κονσταντίνοβς
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-19, 43-40, 51-67, 67-94
ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Μπράουν 10 (2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Σπανιόλο 11 (3/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ασίστ), Γουέτζελ 8 (4/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Ντέλοου 5 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Μάτισεκ 3 (1), Σνάιντερ 2 (0/5 τρίποντα), Τόμας 15 (3/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Κουμάτζι 2, Ραπίκ, Τίμαν 5 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπιν 6 (0/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 4 (1/3 δίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 λάθος), Ουίλιαμς-Γκος 13 (5/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κάνααν 6 (2/4 τρίποντα), Λαρεντζάκης 10 (2/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ασίστ, 1 λάθος), Φαλ 12 (4/4 δίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Παπανικολάου 9 (2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πίτερς 23 (7/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Μιλουτίνοφ 4 (1/1 δίποντο, 3 ριμπάουντ), Σίκμα 4, ΜακΚίσικ 9 (1)

🔴Άλμπα Βερολίνου - Ολυμπιακός 67-94: «Ερυθρόλευκη» παρέλαση στο Βερολίνο! - Sportal Euroleague Show