Η Αναντολού Εφές ξεπέρασε το εμπόδιο της Τόφας

Γιάννης Πάλλας 21:54 - 11.11.2023 / Ανανεώθηκε: 19:06 - 12.11.2023

Με νίκη (85-75) συνέχισε τις υποχρεώσεις της στο τουρκικό πρωτάθλημα η Αναντολού Εφές απέναντι στην Τόφας

Αποτελεσματική είναι η Αναντολού Εφές στην Τουρκία, καθώς συνέχισε την πολύ καλή πορεία της με τη νίκη (85-75) επί της Τόφας Μπούρσα για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Ερντέμ Τσαν έχει πλέον απολογισμό 6-1 και βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας του τουρκικού πρωταθλήματος.

Ουσιαστικά οι φιλοξενούμενοι αντιστάθηκαν μόνο στην πρώτη περίοδο (21-21 στο 10’). Από το δεύτερο 10λεπτο οι παίκτες της Εφές ανέβασαν στροφές και «έχτισαν» μια διαφορά (47-39 στο 20’) στο τέλος του πρώτου μέρους.

Ωστόσο, δεν έμειναν εκεί, αλλά ανέβασαν κι άλλο την απόδοση τους και με το επιμέρους σκορ 26-19, έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο + 15 (73-58 στο 30’). Εκεί, «κλείδωσαν» τη νίκη, καθώς στο τελευταίο 10,λεπτο η Τόφας δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Κορυφαίος για την Αναντολού Εφές ήταν ο Μπουμπουά με 20 πόντους, ενώ για την Τόφας ο Γουίλσον είχε 17 πόντους, αλλά δεν μπορούσε να αποτρέψει την ήττα για την ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 47-39, 73-58, 85-75.