Απίθανη ανατροπή η Καρδίτσα, έριξε τον Ιωνικό και παρέμεινε στη Basket League

Sportal newsroom 21:37 - 08.04.2023 / Ανανεώθηκε: 22:07 - 08.04.2023

Η Καρδίτσα, μετά από ένα μυθικό ματς, πήρε τη νίκη απέναντι στον Ιωνικό με 85-83 και παρέμεινε στην Basket League!

Ακατάλληλος για καρδιακούς ήταν ο τελικός παραμονής ανάμεσα σε Καρδίτσα και Ιωνικό, με την ομάδα του κόουτς Παπανικολόπουλου να παίρνει τη νίκη στο τέλος και να κρατά την θέση της στην Basket League. Παράλληλα το εν λόγω αποτέλεσμα στέλνει τον Ιωνικό ξανά στην Elite League.

Ο Ιωνικός μπήκε καταπληκτικά και πήρε τον έλεγχο, φτάνοντας ακόμα και στο +18 κατά την διάρκεια του αγώνα! Παρόλα αυτά στο δεύτερο μισό ξεκίνησε η αντεπίθεση, η οποία κορυφώθηκε στο τέλος της αναμέτρησης, με την καρδίτσα να κάνει το 85-83 και να παίρνει τη νίκη!

22:00 - 08.04.2023

Τα τελευταία δευτερόλεπτα και οι δύο βολές που κράτησαν την Καρδίτσα στην κατηγορία

Τα τελευταία δευτερόλεπτα του συγκλονιστικού αγώνα της Καρδίτσας με τον Ιωνικό...

Από την Καρδίτσα ξεχώρισαν οι Γκάλινατ και Πρίντζετ με 31 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από τον Ιωνικό ξεχώρισαν οι Μπάρτ και Χόκινς με 29 και 13 πόντους.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Σαρωτικός ο Ιωνικός στην αρχή του αγώνα και έχοντας τον πρώτο λόγο, ήταν μπροστά με 12 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-13). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήραν προβάδισμα με 15 πόντους στο 15' (42-27).

Η Καρδίτσα έκανε αντεπίθεση και με ένα επί μέρους σκορ 14-4 στα επόμενα πέντε λεπτά, μείωσε την διαφορά, αλλά η ομάδα της Νίκαιας βρήκε εκ νέου λύσεις και στο τέλος του ημιχρόνου το παιχνίδι ήταν στους 5 πόντους (46-41).

Η θεσσαλική ομάδα ισοφάρισε στο 22΄λεπτό (48-48) και ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους να έχουν το προβάδισμα και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-56).

Ο Ιωνικός πήρε ξανά το προβάδισμα με δώδεκα πόντους σε δύο περιπτώσεις στην τέταρτη περίοδο. Παρόλα αυτά, η Καρδίτσα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Η ομάδα του κόουτς Παπανικολόπουλου ανέβασε ταχύτητα και με ένα επί μέρους σκορ 16-4 στα τελευταία λεπτά, έκανε την ανατροπή, με το σκορ στο 39' να είναι 83-83. Ένα τιπ και ένα κλέψιμο έβαλε την Καρδίτσα σε ρόλο οδηγού και ο Πρίτζετ με 2 βολές έκανε το 85-83. Ο Μπαρτ αστόχησε στην τεευταία επίθεση και το τέλος του αγώνα βρήκε νικήτρια την Καρδίτσα με 85-83..\

Τα δεκάλεπτα: 13-25, 41-46, 56-61, 85-83

Καρδίτσα (Παπανικολόπουλος): Έβανς 13 (9 ριμπάουντ) , Αγραβάνης 2 (5 ριμπάουντ) , Γκιουζέλης 10 (2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ) , Γουέστ 3 (1/5 τρίποντα), Γκάλινατ 31 (6/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 13/14 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ) , Πρίτζετ 17 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη) , Αθηναίου 2 , Χάντερ 5 (1) , Γκάμπροβσεκ 2 (2 κλεψίματα), Σαρικόπουλος

Ιωνικός (Τσίκληρας): Σίμονς 3 (1/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Λενέλ 10 (6 ριμπάουντ) , Αρσενόπουλος 11 (2/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ) , Λέισι 4 , Μπέμπης, Χόκινς 13 (1/1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ) , Αγγελόπουλος 4, Μάιερς 9 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Μπαρτ 29 (5/12 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη)