Ο Μουράτος έκανε τη διαφορά στην επικράτηση του Απόλλωνα επί του Λαυρίου

Sportal newsroom 22:14 - 23.09.2023

Ο Απόλλωνας επικράτησε (70-65) του Λαυρίου για το τουρνουά της Λευκάδας

Ο Βασίλης Μουράτος έδωσε... αέρα στον Απόλλωνα που έφτασε στη νίκη (70-65) επί του Λαυρίου στο τουρνουά που διεξάγεται στη Λευκάδα.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης η ομάδα της Λαυρεωτικής ήταν καλύτερη και είχε τον έλεγχο (14-9, 16-12) με σωστή κυκλοφορία της μπάλας και καλή άμυνα και έκλεισε το πρώτο 10λεπτο στο +3 (19-16).

Στη δεύτερη περίοδο ο Απόλλωνας εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των παικτών του Λαυρίου και με επιμέρους σκορ 22-10 πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 29-38 (στο 20’) με τον Βασίλη Μουράτο να κάνει τη διαφορά.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Λαύριο έκλεισε το σκορ και με καλή άμυνα και σωστές αποφάσεις στην επίθεση πήρε το προβάδισμα (47-46 στο 30’).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας ξέφυγε με 53-47 (στο 33’) το Λαύριο μείωσε (58-55 στο 36’) όμως στη συνέχεια οι Πατρινοί ήταν πιο ψύχραιμοι και αξιοποιώντας την αστοχία και τις λανθασμένες επιλογές των παικτών του Κώστα Μέξα έφτασαν στη νίκη.

Γιαννακόπουλος: «Να έχει προσμονή ο κόσμος να έρχεται στο γήπεδο να βλέπει τον Παναθηναϊκό» (vid)