Η Αρμάνι «διέλυσε» τη Βιλερμπάν

Αρμάνι Βιλερμπάν

Photo by Antonio Saia/Euroleague Basketball via Getty Images

Νίκος Καλαμπάκας 23:19 - 20.12.2023 / Ανανεώθηκε: 17:54 - 21.12.2023

Εύκολη νίκη με σκορ 84-61 πήρε η Αρμάνι επί της Βιλερμπάν. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Μέλι που σημείωσε 17 πόντους.

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε την αναμέτρηση με τη Βιλερμπάν η Αρμάνι Μιλάνο. Οι Ιταλοί έφτασαν στην 6η τους νίκη (84-61) στη φετινή Euroleague με μεγάλο πρωταγωνιστή τους τον Νικόλο Μέλι δεν συνάντησαν αντίσταση και πέρασαν ένα ευχάριστο βράδυ, απέναντι στην ουραγό της κατάταξης.

Ένα δεκάλεπτο διήρκησε η αντίσταση της Βιλερμπάν κόντρα στην Αρμάνι, στο Μιλάνο. Οι γηπεδούχοι είδαν τους αντιπάλους τους να αντιστέκονται αρχικά και να προσπαθούν να τους βάλουν δύσκολα, όμως μετά το 22-21 του 10', το σκηνικό άλλαξε άρδην.

Η Αρμάνι άνοιξε το γκάζι και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 10 πόντους (46-36). Σε αυτό έπαιξε ρόλο η απόσυρση του Ντε Κολό ο οποίος τραυματίστηκε έπειτα από 3.5 λεπτά που πάτησε το παρκέ. Όσο περνούσε η ώρα, η διαφορά αυξανόταν και οι Ιταλοί είχαν απόλυτη κυριαρχία. Στο 30΄' το σκορ ήταν 67-48 και ουσιαστικά ο αγώνας είχε κριθεί, αφού η Βιλερμπάν δεν έδειχνε ικανή να επιστρέψει.

Η ροή της αναμέτρησης δεν άλλαξε ούτε στην τελευταία περίοδο, με τους γηπεδούχους να επικρατούν τελικά με σκορ 84-61.

Ο Νικόλο Μέλι σημείωσε 17 πόντους και ήταν ο άνθρωπος που ξεχώρισε με την απόδοσή του.

Το κλειδί της αναμέτρησης

Η Βιλερμπάν δεν μπόρεσε να αντέξει μετά το 10' Με τον Ντε Κολό να αγωνίζεται μόλις 3.28'' αφού έκανε γρήγορα 3 φάουλ, ενώ τραυματίστηκε κιόλας και στη συνέχεια καθηλώθηκε στον πάγκο, οι απειλές ήταν ελάχιστες για τους Ιταλούς, που έχοντας τους Μέλι και Σιλντς σε φοβερή βραδιά, έφτασαν εύκολα στη νίκη.