Εξαιρετικό το ντεμπούτο του Χολ με το Αζερμπαϊτζάν - Double - double και νίκη επί του Κοσόβου

Αζερμπαϊτζάν - Κόσοβο

FIBA

Νίκος Καλαμπάκας 16:12 - 25.02.2024 / Ανανεώθηκε: 17:32 - 25.02.2024

Το Αζερμπαϊτζάν επικράτησε του Κοσόβου με 87-77 στην «πρώτη» του Ντάντοα Χολ ως νατουραλιζέ.

O Ντόντα Χολ έκανε ντεμπούτο με την εθνική ομάδα του Αζερμπαϊτζάν, στη νίκη του επί του Κοσόβου με 87-77.

Ο σέντερ της Μονακό συνέβαλε τα μέγιστα σημειώνοντας μάλιστα double double αφού ολοκλήρωσε τον αγώνα με 20 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Οι Αζέροι έβλεπαν το Κόσοβο να αντιστέκεται σθεναρά για τρεις περιόδους, όμως στην τελευταία... στροφή μπήκαν πιο αποφασισμένοι και καθάρισαν την υπόθεση νίκη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες βρίσκονταν σε ισορροπία, αφού στο 10' το σκορ ήταν 19-19. Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στη 2η περίοδο, με το Κόσοβο να πηγαίνει στην ανάπαυλα του ημιχρόνου όντας έναν πόντο μπροστά (43-44).

Στο 30' τίποτα δεν είχε αλλάξει, αφού οι δύο αντίπαλοι βάδιζαν χέρι - χέρι και το ταμπλό έγραφε 59-60.

Στην τελευταία περίοδο ωστόσο, οι γηπεδούχοι με επί μέρους σκορ 28-17 έκαναν δική τους τη νίκη και έφυγαν χαμογελαστοί από το παρκέ, έχοντας κορυφαίο τους παίκτη τον Χολ που στην πρώτη του εμφάνιση ως νατουραλιζέ, αποδείχθηκε κομβικός!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 43-44, 59-60, 87-77