«Ανάσα» για τη Βίρτους, συνεχίζονται οι ήττες για την Άλμπα

Virtus Bologna / Twitter

Sportal newsroom 23:37 - 14.12.2022 / Ανανεώθηκε: 23:44 - 14.12.2022

Την 5η της νίκη στη φετινή Euroleague πανηγύρισε η Βίρτους, αφού επιβλήθηκε στην Ιταλία της Άλμπα Βερολίνου με σκορ 85-76 και άφησε τους Γερμανούς στην προτελευταία θέση.

Οι Ιταλοί πήραν βαθμολογική ανάσα, ενώ παράλληλα «βύθισαν» ακόμα περισσότερο στην κατάταξη της Euroleague τους Γερμανούς, που μετράνε 3 νίκες και 10 ήττες. Τζαϊτέ και Χάκετ με 13 πόντους οι πρώτοι σκόρερ των γηπεδούχων, ενώ Τεόντοσιτς και Ουίμς ήταν οι παίκτες που οδήγησαν τους συμπαίκτες τους στη νίκη.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Βίρτους κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο. Οι Ιταλοί έψαχναν μια νίκη που θα τους έδινε «ανάσα», καθώς βρίκονταν μόλις στο 4-8 και η Άλμπα που ήταν ουραγός μαζί με την Αρμάνι προσφερόταν.

Η Μπαρτσελόνα έβαλε «φρένο» στη Μονακό
EUROLEAGUE

21:52 - 14.12.2022

Έπειτα από τρεις σερί νίκες η Μονακό είδε τους Καταλανούς να περνούν από το Πριγκιπάτο (63-69) και έπεσαν στο 9-4, εκεί που πλέον ισοβαθμούν με τον Ολυμπιακό και την ομάδα της Βαρκελώνης.

Οι Γερμανοί κατάφεραν να περιορίσουν την ομάδα του Σκαριόλο στην πρώτη περίοδο, όταν και έκλεισαν στο -3 (18-15), όμως το β' δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν πιο ουσιαστικοί στο παιχνίδι τους και κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ, με τους Γουιμς και Μπακό να ηγούνται στο σκοράρισμα με 8 και 8 πόντους αντίστοιχα.

Το ημίχρονο βρήκε την Βίρτους στο +11 (40-29) και όλα έδειχναν ότι οι Ιταλοί εύκολα ή δύσκολα θα έπαιρναν τη νίκη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε τίποτα. Βίρτους και Άλμπα συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς και η διαφορά στο 30' ήταν 63-52, σε ένα απολύτως ισορροπημένο παιχνίδι. Η Άλμπα έψαχνε τρόπους να καλύψει το σκορ, όμως οι γηπεδούχοι ήταν αποφασισμένοι να μην αφήσουν τη νίκη να φύγει από τα χέρια τους.

Ένα μίνι μπλακ άουτ της Βίρτους έφερε σερί 5-0 στην Άλμπα, που μπήκε με πιο άγριες διαθέσεις στον δ' δεκάλεπτο. Όμως ο Τεόντοσιτς με ένα τρίποντο τους έκοψε τον αέρα και στη συνέχεια εκείνος και ο Ουίμς έβαλαν ταφόπλακα στα όνειρα των Γερμανών για νίκη. Το τελικό 85-76 έφερε χαμόγελα στους Ιταλούς...

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 40-29, 63-52, 85-76

BIΡΤΟΥΣ: Κορντινιέ 4, Μανιόν -, Μπελινέλο -, Πατζόλα 2, Μπακό 10, Τζαϊτέ 13, Λούντμπεργκ 2, Σενβγκέλια 9, Χάκετ 13, Μίκι 5, Ουίμς 16, Τεόντοσιτς 11

ΑΛΜΠΑ: Λο 4, Πρότσιντα 5, Σμιθ 14, Ντιλόου 3, Σνάιντερ -, Ολίντε 11, Κουμάντζι 11, Τιέμαν 4, Σίκμα 16, Λάμερς 2, Μπλατ 0, Ζούσμαν 6