ΕΛΛΑΔΑ - ΗΠΑ

LIVE ΕΛΛΑΔΑ - ΗΠΑ

Χρήστος Τσάλτας 15:20 - 28.08.2023 / Ανανεώθηκε: 17:29 - 28.08.2023

Παρακολουθήστε λεπτό προς λεπτό τον αγώνα της Εθνικής ομάδας κόντρα στην Team USA για την 2η αγωνιστική της πρώτης φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου της FIBA.

ΤΕΛΟΣ ΣΤΟ ΜΑΤΣ. Ελλάδα - ΗΠΑ 81-109. Η Εθνική μας δεν τα κατάφερε απέναντι στις ΗΠΑ και γνώρισε την ήττα. Παρόλα αυτά, με νίκη κόντρα στη Νέα Ζηλανδία, παίρνει την πρόκριση στην επόμενη φάση.

75-103 στο 37'. Συνεχίζει να ανεβαίνει η διαφορά, με το μυαλό των διεθνών μας να είναι ξεκάθαρα στο ματς με τη Νέα Ζηλανδία, ενώ ο Δημήτρης Ιτούδης βρήκε την ευκαιρία να ξεκουράσει αρκετούς από τους βασικούς.

• 71-99 στο 35'. Ξεφεύγει ακόμα περισσότερο η Αμερική με ένα σερί 0-7
  • 71-92 στο 34'. Το παιχνίδι άνοιξε, τα σουτ μπαίνουν πλέον πιο εύκολα και από τις δύο πλευρές, με το σκορ να ανεβαίνει
  • 66-85 στο 33', Η Ελλάδα βρήκε σκορ με τον Ρογκαβόπουλο και μειώνει.

ΤΕΛΟΣ ΤΡΙΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ. Ελλάδα - ΗΠΑ 56-79. Η Εθνική μας βρήκε κάποια σουτ στην επίθεση, όμως οι Αμερικανοί δεν... ζορίζονται και άνετα παραμένουν μπροστά.

• 46-68 στο 26'. Ο Μπράνσον με τρίποντο φέρνει τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους.
  • 44-63 στο 25'. Ο ρυθμός έχει πέσει, η Αμερική έχει κρατήσει τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα. Η Εθνική δεν εδείχνει να έχει την ίδια ενέργεια συγκριτικά με το πρώτο ημίχρονο.
  • 42-61 στο 24'. Το καλάθι του Ίνγκραμ φέρνει τη διαφορά στους 19 πόντους. Τάιμ άουτ.
  • 40-57 στο 22' .Ο Μπράνσον ανέβασε τη διαφορά ακόμα περισσότερο.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΣΤΟ ΜΑΤΣ. Ελλάδα - ΗΠΑ 37-50. Η Εθνική με εξαίρεση το πρώτο 5λεπτο της δεύτερης περιόδου στέκεται πολύ καλά και κοιτάζει στα μάτια τις ΗΠΑ. Ο Γιώργος Παπαγιάννης είναι πρώτος σκόρερ με 15 πόντυος και 7/10 σουτ.

• 37-48 στο 19' με τον Μπρίντζες.
  • 36-44 στο 18'. Ο Παπαγιάννης μείωσε ξανά.
  • 34-44 στο 18' Ο Μπράνσον με βολές ανέβασε τη διαφορά ξανά., μείωσε ο Παπαγιάννης.
  • 32-42 στο 16' Η Εθνική έδειξε σφυγμο και μείωσε με Λούντζη και Παπαγιάννη.
  • 25-37 στο 15'. Ο Χαλιμπάρτον με μια μαγική κίνηση «έσπασε» στα δύο την άμυνα της Εθνικής. Κάρφωσε ο Μπανκέρο και στο +12 οι ΗΠΑ. Τάιμ άουτ του Ιτούδη.
  • 25-35 στο 14', Με βολές του Μπανκέρο οι ΗΠΑ στο +10 για πρώτη φορά στο ματς
  • 25-31 στο 13'. Ο Ριβς με 2/2 βολές στέλνει τις ΗΠΑ στο +6.
  • 22-27 στο 12'. Κάρφωμα του Ριβς και στο +5 οι ΗΠΑ.
  • 22-25 στο 11'. Ο Παπαπέτρου μείωσε με τρίποντο για την Εθνική.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ¨Ελλάδα - ΗΠΑ 19-23. Η Εθνική στέκεται εξαιρετικά ως τώρα, είναι ανταγωνιστική και έχει βάλει δύσκολα στις ΗΠΑ. Ο Γιώργος Παπαγιάννης έχει ξεκινήσει ορεξάτος με 11 πόντους και 5/6 σουτ.

• 17-21 στο 8' .Ο Παπαγια΄ννης δινει σκορ στην Εθνική. Ο Μπρίντζες για το +4 των ΗΠΑ.
  • 10-14 στο 5'. Το τρίποντο του Τζάκσον τζούνιορ έβαλε τις ΗΠΑ σε θέση οδηγού. Καλάθι από τον Μπράνσον εν συνεχεία.
  • 6-7 στο 3'. Μπρίντζες και Ίνγκραμ βάζουν την Αμερική μπροστά.
  • 6-2 στο 2'. Λούντζης, Ουόκαπ και Παπαγιάννης δίνουν σκορ στην Εθνική.
  • Ουόκαπ, Παπαγιάννης, Παπανικολάου, Αντετοκούνμπο, Χατζηδάκης.
  • Μπρίντζες, Ίνγκραμ, Έντουαρντς, Μπράνσον και Τζάκσον η πεντάδα της Team USA.
  • Τελευταίες στιγμές πριν από το τζάμπολ.
  • Στην πρεμιέρα η Εθνική επικράτησε με 92-71 της Ιορδανίας, την ίδια ώρα που η Team USA συνέτριψε τη Νέα Ζηλανδία με 99-72.
  • Με τις λευκές εμφανίσεις η Εθνική, με τις μπλε η Team USA.
  • Φυσικά στις εξέδρες βρίσκονται και «Πελαργοί», που έχουν κερδίσει την μάχη της εξέδρας ως τώρα.