Ο Σάμνερ έσπασε τα κοντέρ σε 15 λεπτά, αλλά δεν πέρασε τον Μπουρούση!

Γιάννης Πάλλας 16:47 - 29.03.2024 / Ανανεώθηκε: 16:53 - 29.03.2024

Ο Έντμοντ Σάμνερ έκανε μαγική εμφάνιση σε 15 λεπτά επιτυγχάνοντας τον καλύτερο δείκτη στην αξιολόγηση (PIR) στην αναμέτρηση με την Αρμάνι, που αποτελεί την δεύτερη καλύτερη πίσω από τον Γιάννη Μπουρούση

Το βράδυ της Πέμπτης (28/3) στο Κάουνας ήταν το καλύτερο στην μπασκετική ζωή του Έντμοντ Σάμνερ, καθώς οδήγησε την Ζάλγκιρις σε μεγάλη νίκη (87-73) επί της Αρμάνι Μιλάνο!

Ο Αμερικανός γκαρντ στην πρώτη του παρουσία στα ευρωπαϊκά γήπεδα δείχνει μεγάλη προσαρμοστικότητα και πλέον αποτελεί σημαντικό «γρανάζι» στη «μηχανή» του Αντρέα Τρινκιέρι.

Κόντρα στην Ιταλική ομάδα, ο Έντμοντ Σάμνερ αποτέλεσε τον πιο επιδραστικό παίκτη της Ζάλγκιρις, καθώς σε 15 λεπτά τα έκανε όλα!

Πέτυχε 17 πόντους, με 3/4 ελεύθερες βολές, 4/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 15.06 λεπτά συμμετοχής και είχε 28 βαθμούς στην αξιολόγηση (PIR), που αποτελεί την δεύτερη καλύτερη επίδοση στην ιστορία πίσω από τον Γιάννη Μπουρούση.

Ο παλαίμαχος σέντερ έχει την καλύτερη επίδοση στην ιστορία της διοργάνωσης με τον υψηλότερο δείκτη αξιολόγησης (PIR) το 32 και σε λιγότερο χρόνο (12.06 λεπτά!)

Ήταν την αγωνιστική περίοδο 2009-2010 όπου φορούσε τη φανέλα του Ολυμπιακού και στις 12 Νοεμβρίου 2009, πρόλαβε και σημείωσε 23 πόντους σε 6/6 σουτ εντός πεδιάς, 9/10 ελεύθερες βολές, 2 κλεψίματα και 2 ασίστ, σε μόλις 12 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα στη νίκη (105-90) των «ερυθρολεύκων» επί της Αναντολού Εφές.

Η Βίρτους Μπολόνια ακύρωσε εισιτήρια Ελλήνων φιλάθλων λίγες ώρες πριν από το τζάμπολ με τον Παναθηναϊκό
EUROLEAGUE

15:49 - 29.03.2024

Σοκ για αρκετούς Έλληνες φιλάθλους του Παναθηναϊκού AKTOR που είχαν ταξιδέψει στην Μπολόνια, αφού είδαν τα εισιτήρια που είχαν εξασφαλίσει διαδικτυακά να ακυρώνονται λίγες ώρες πριν από την έναρξη του αγώνα με τη Βίρτους.

Στην δεκάδα με τους παίκτες που έχουν την μεγαλύτερη επίδραση στο παιχνίδι ανά λεπτό συμμετοχής, δεν υπάρχει ουδείς άλλος πέραν του Έντμοντ Σάμνερ για να τον ανταγωνιστεί στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Μάλιστα, ο Μαρσελίνιο Χουέρτας που ακολουθεί με την 3η καλύτερη επίδοση τα τελευταία χρόνια αγωνίζεται στο Basketball Champions League με την Τενερίφη.