Η Φενέρμπαχτσε σάρωσε τη Μερκεζεφέντι

Sportal newsroom 23:10 - 11.11.2023

Η Φενέρμπαχτσε επιβλήθηκε (90-64) της Μερκεζεφέντι και βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με την Αναντολού Εφές

Σε περίπατο μετέτρεψε την αναμέτρηση με την Μερκεζεφέντι η Φενέρμπαχτσε, καθώς επικράτησε με το ευρύ 90-64 και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας του τουρκικού πρωταθλήματος μαζί με την Αναντολού Εφές.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη μετράει πλέον 6 νίκες και μόλις 1 ήττα στα πρώτα επτά παιχνίδια του πρωταθλήματος, γεγονός που πιστοποιεί την εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση των παικτών του.

Η Μπερκεζεφέντι έβαλε πίεση μόνο στο πρώτο ημίχρονο (18-17 στο 10’ και 33-33 στο 20’), καθώς στο δεύτερο 20λεπτο η Φενέρ παρέσυρε την αντίπαλο της. Το επιμέρους 57-31 μαρτυρά του λόγου το αληθές για όσα συνέβησαν στο παρκέ της Ulker Arena.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της Φενέρμπαχτσε ήταν ο Μότλεϊ με 16 πόντους, με τον Γουίλμπεκιν να πετυχαίνει 15 πόντους και τους Χαζέρ, Μαντάρ να ακολουθούν με 14 πόντους. Ο Γιώργος Παπαγιάννης, αγωνίστηκε 21 λεπτά, έχοντας 6 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-33, 57-49, 90-64.