Μέγας Χάρντεν, οδήγησε τους Σίξερς σε ισοφάριση

Χάρντεν - Ουάιτ

Χρήστος Τσάλτας 01:22 - 08.05.2023 / Ανανεώθηκε: 01:37 - 08.05.2023

Ο Τζέιμς Χάρντεν μπήκε σε mood... MVP και οι Φιλαδέλφεια 76ερς έφεραν τη σειρά με τους Μπόστον Σέλτικς στα ίσα, χάρη σε μεγάλη νίκη με 116-115, στην παράταση.

Το Game 4 της σειράς των ημιτελικών της Ανατολής ήταν οριακό, μετά τη μεγάλη νίκη των Μπόστον Σέλτικς στο Game 3 στo Wells Fargo Center. Την κρίσιμη ώρα όμως μίλησε η κλάση και η ποιότητα του Τζέιμς Χάρντεν, που με μια εμφάνιση πολύ υψηλού επιπέδου χάρισε τεράστια νίκη τους Σίξερς.

Η ομάδα της Πενσιλβάνια «γλίτωσε» στην κανονική διάρκεια όταν ο «Μούσιας» με μεγάλο σουτ έφερε το παιχνίδι στα ίσα (107-107) 16'' για το τέλος. Ο Μάρκους Σμαρτ είχε την ευκαιρία να οδηγήσει στη νίκη την ομάδα της Βοστώνης, όμως το τρίποντο που επιχείρησε στην εκπνοή δεν βρήκε στόχο, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση.

Το «μόνοι μας και όλοι σας» των Μπούκερ-Ντουράντ και οι Σίξερς που... ψάχνονται - Τα αποτελέσματα, το πρόγραμμα και το γράφημα των play offs
NBA

12:18 - 06.05.2023

Τα δύο παιχνίδια της βραδιάς έφεραν σημαντικά αποτελέσματα που μπορούν να καθορίσουν τη συνέχερια των πλέι οφ και ταυτόχρονα να αλλάξουν τις ισορροπίες.

Στην παράταση οι Σέλτικς βρέθηκαν στο +3, 3'31'' πριν από το τέλος, χάρη σε καλάθι και φάουλ του Μάρκους Σμαρτ, όμως οι Σίξερς δεν παρέδωσαν τα όπλα. Ο Εμπίντ έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 113-112, 56'' για το τέλος, όμως ο Τζέισον Τέιτουμ με μεγάλο τρίποντο έγραψε το 113-115, 38,1'' για το φινάλε. Ο Τζέιμς Χάρντεν όμως «μίλησε» ξανά και με μεγάλο τρίποντο έκανε το σκορ 116-115, 16'' για το τέλος.

Στην τελευταία φάση η ομάδα της Πενσιλβάνια έβγαλε την άμυνα, οι «Κέλτες» δεν κατάφεραν να σουτάρουν και έτσι οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη, κάνοντας το 2-2 στη σειρά των ημιτελικών της Ανατολής.

Η απάντηση των Σέλτικς: Break στη Φιλαδέλφεια και προβάδισμα στη σειρά
NBA

05:36 - 06.05.2023

Έπειτα από την ήττα στο Game 1 οι Μπόστον Σέλτικς έβγαλαν αντίδραση και αφού ισοφάρισαν τη σειρά, κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα, μετά τη μεγάλη νίκη τους με 114-102 μέσα στη Φιλαδέλφεια, επί των Σίξερς, στο Game 3.

Ο Χάρντεν μπήκε σε... mood MVP στο πιο κρίσιμο παιχνίδι των πλέι οφ, ως το επόμενο, με το κοντέρ να γράφει 42 πόντους, 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 16/23 σουτ, με τον Τζοέλ Εμπίντ να αποτελεί το alter ego του σε ακόμα ένα παιχνίδι. Ο MVP της σεζόν μέτρησε 34 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 11/26 σουτ. Ακολούθησε ο Ταϊρίς Μάξεϊ με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ, όμως τα... έσπασε με 6/17 σουτ.

Το μεγάλο σουτ του Χάρντεν που οδήγησε στη νίκη την ομάδα του Ντοκ Ρίβερς στο Game 4 της σειράς:

Στην αντίπερα όχθη, ο Τζέισον Τέιτουμ ήταν πρώτος σκόρερ των Σέλτικς, με 24 πόντους, 18 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 τάπες και 9/20 σουτ σε 47 λεπτά, με τον Τζέιλεν Μπράουν να ακολουθεί με 23 πόντους και 5 ριμπάουντ. Ο Μάρκους Σμαρτ πρόσθεσε 21 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6/15 σουτ, με τον Μάλκολμ Μπρόγκντον να μετράει 19 πόντους και 6/13 σουτ ερχόμενος από τον πάγκο.

Πλέον η σειρά μεταφέρεται ξανά στη Βοστώνη, για το Game 5, το οποίο θα δώσει το πρώτο match-ball πρόκρισης στους τελικούς της Ανατολής, σε μια σειρά που παραμένει «ανοιχτή» για τα καλά.