Η ασύλληπτη τρίτη περίοδος του Ολυμπιακού: Δέχτηκε μόνο 2 πόντους!

Νίκος Καλαμπάκας 19:25 - 19.05.2023 / Ανανεώθηκε: 19:26 - 19.05.2023

Απόλυτος κυρίαρχος στην τρίτη περίοδο του ημιτελικού ο Ολυμπιακός, επέβαλε πλήρως το ρυθμό του και έφερε τούμπα το παιχνίδι με ένα επί μέρους 27-2!

Καταιγιστική τρίτη περίοδς από τον Ολυμπιακό, που μπήκε με εντελώς διαφορετική ενέργεια και διάθεση στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στην Μονακό. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα άφησε στην άκρη το 29-41 του πρώτου ημιχρόνου και με μια επιβλητική εμφάνιση «έκρυψε» τον ήλιο στους παίκτες του Σάσα Ομπράντοβιτς.

Είναι χαρακτηριστικό πως το επί μέρους σκορ της τρίτης περιόδου ήταν 27-2, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να κλείνει το δεκάλεπτο στο +13 για το 56-43.

Η Μονακό δεν κατάφερε να δει το καλάθι στο διάστημα αυτό, με τον Έλι Οκόμπο να είναι ο μοναδικός παίκτης που σκόραρε, με κάρφωμα, κάνοντας το σκορ 43-43. Από εκείνο το σημείο οι Πειραιώτες έτρεξαν επί μέρους 13-0, κλείνοντας την τρίτη περίοδο με 56-43!