Οι Πέισερς νίκησαν τον... Μίντλετον με clutch Χαλιμπάρτον και πήραν προβάδισμα!

@Photo by Stacy Revere/Getty Images

Χρήστος Τσάλτας 03:37 - 27.04.2024 / Ανανεώθηκε: 03:46 - 27.04.2024

Ματσάρα στην Ιντιάνα, με τον Κρις Μίντλετον να κρατάει τους Μιλγουόκι Μπακς, που παρατάχθηκαν χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, μέσα στο παιχνίδι, να το στέλνει στην παράταση, όμως εκεί ένα μεγάλο play δια χειρός Ταϊρίς Χαλιμπάρτον χάρισε τη νίκη στους Πέισερς με 121-118. Στο 2-1 η ομάδα του Ρικ Καρλάιλ.

Το έργο των Μιλγουόκι Μπακς είναι δύσκολο και άκρως απαιτητικό στη σειρά κόντρα στους Ιντιάνα Πέισερς, με τον βαθμό δυσκολίας να ανεβαίνει ακόμα περισσότερο από τη στιγμή που η ομάδα του Ντοκ Ρίβερς αγωνίζεται χωρίς τον σούπερ σταρ της, Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Ο Greek Freak ήταν στην άκρη του πάγκου για ακόμα ένα παιχνίδι, ανήμπορος να αντιδράσει και να βοηθήσει την ομάδα του. Κάτι που στα πρώτα λεπτά εκμεταλλεύτηκαν οι Πέισερς, που επέβαλαν τον ρυθμό τους. Μάλιστα λίγο πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου έφτασαν ακόμα και στο +19 (39-20), ελέγχοντας απόλυτα τον ρυθμό σε άμυνα και επίθεση.

Από το σημείο εκείνο όμως η ομάδα του Ουισκόνσιν άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά, με υπομονή και στόχευση στο παιχνίδι της. Ο Κρις Μίντλετον ήταν ο παίκτης που κρατούσε τα «ελάφια» μέσα στο παιχνίδι και στο δεύτερο ημίχρονο και ιδίως μετά τα μέσα της τρίτης περιόδου, ο Ντάμιαν Λίλαρντ ήταν εκείνος που ανέλαβε δράση για την ομάδα του.

Οι Μπακς κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση και να προηγηθούν σε κρίσιμο σημείο με 101-104, δια χειρός Πόρτις. Οι Πέισερς όμως δεν ξέφυγαν από το πλάνο τους και χάρη στις δημιουργίες του Χαλιμπάρτον, οι Τέρνερ και Σιάκαμ έδωσαν σκορ και μαζί προβάδισμα (111-108). Κι ενώ όλοι περίμεναν πως στο τέλος εύκολα-δύσκολα οι Πέισερς θα έφταναν στη νίκη, ήρθε η τρίποντη... βόμβα του Κρις Μίντλετον, που έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, με σκορ 111-111.

Το θρίλερ συνεχίστηκε, με τον Μίντλετον να βάζει την ομάδα του μπροστά στο σκορ σε κρίσιμο σημείο με εύστοχες βολές για το 113-115 (1:35 για το τέλος), πριν απαντήσει ο Νέμπχαρντ και ισοφαρίσει σε 115-115, 1:03 για το φινάλε της παράτασης. Μια καλή άμυνα των παικτών του Καρλάιλ έφερε μεγάλο σουτ από τη γωνία, δια χειρός Άαρον Νίσμιθ, με τον πρώην άσο των Μπόστον Σέλτικς να γράφει το 118-115, 15'' για το τέλος.

Ο Κρις Μίντλετον... αρνιόταν να χάσει και με δικό του μεγάλο σουτ, μετά την 8η ασίστ του Ντάμιαν Λίλαρντ έγραψε το 118-118, 8'' για το φινάλε και με το θρίλερ να συνεχίζεται για τα καλά στην Ιντιανάπολις. H προσωπικότητα του Ταϊρίς Χαλιμπάρτον «μίλησε» 2'' πριν το τέλος και με ένα μεγάλο σουτ έγραψε το 121-118, καθώς σκόραρε, ενώ πήρε και το φάουλ από τον Μπέβερλι. Το τελευταίο σουτ πήγε στα χέρια του Μίντλετον, ο οποίος αστόχησε, με τους Πέισερς να φτάνουν σε σπουδαία νίκη και να κάνουν το 2-1 στη σειρά.

Ο Ταϊρίς Χαλιμπάρτον κατέγραψε ένα μεγαλοπρεπές triple double με 18 πόντους, 10 ριμπάουντ και 16 ασίστ, βγαίνοντας μπροστά την ώρα που η ομάδα του τον είχε πιο πολύ ανάγκη από ποτέ. Ο Μάιλς Τέρνερ μέτρησε 29 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ 17 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ μέτρησε ο Πασκάλ Σιάκαμ.

Από πλευράς Μπακς, ο Κρις Μίντλετον ήταν συγκλονιστικός με 42 πόντους, 16/29 σουτ και 10 ριμπάουντ, με τον Ντάμιαν Λίλαρντ να έχει 28 πόντους, 8 ασίστ και 6/20 σουτ, ενώ ο Μπόμπι Πόρτις πρόσθεσε 17 πόντους και 18 ριμπάουντ. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο δεν πήρε χρόνο συμμετοχής στην αναμέτρηση του Gainbridge Fieldhouse.

Πλέον, με τη σειρά στο 2-1 υπέρ της ομάδας από την Ιντιάνα, οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν εκ νέου τα ξημερώματα της Δευτέρας (29/04, 02.00 ώρα Ελλάδας), με την συμμετοχή του Γιάννη Αντετοκούνμπο να είναι εξαιρετικά αμφίβολη, όχι μόνο στο Game 4, αλλά και στα επόμενα παιχνίδια της ομάδας του Ντοκ Ρίβερς στα playoffs.

Τα 12άλεπτα: 39-22, 67-55, 90-83, 111-111 (κ.δ), 121-118 (α'παρ).