Ηττήθηκε από το Ισραήλ και θα παλέψει για την 7η θέση η Εθνική Εφήβων

Χρήστος Τσάλτας 18:26 - 29.07.2023 / Ανανεώθηκε: 18:40 - 29.07.2023

Η ελλιπής Εθνική Εφήβων «κυνηγούσε» σε όλη τη διάρκεια κόντρα στο Ισραήλ, έκανε μεγάλη προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο, όμως ηττήθηκε (88-77) και θα παλέψει για την 7η θέση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18 στην Σερβία.

Η Εθνική ομάδα αντιμετώπισε το Ισραήλ σε ένα παιχνίδι στο οποίο εξ αρχής οι πιθανότητες δεν ήταν με το μέρος της. Η «γαλανόλευκη» παρουσιάστηκε με ελλείψεις, λόγω τραυματισμών και παρά τη μεγάλη προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο γνώρισε την ήττα και θα παλέψει για την 7η θέση του τουρνουά της Σερβίας.

Έπειτα από ένα... εφιαλτικό δεύτερο δεκάλεπτο, όπου το Ισραήλ κατάφερε να «εκτοξεύσει» τη διαφορά στους 24 πόντους (60-36) η Εθνική έκανε την αντεπίθεσή της και κατάφερε να μειώσει σε 69-62 με τον Λιοτόπουλο και τον Μαραγκουδάκη να δίνουν λύσεις επιθετικά, ενώ η άμυνα ήταν σε υψηλά επίπεδα για ακόμα μια φορά.

Παρ' όλα αυτά η ανατροπή έμεινε στη... μέση. Το Ισραήλ βρήκε μεγάλα σουτ στην τέταρτη περίοδο, η Εθνική έμεινε από δυνάμεις στα τελευταία λεπτά και γνώρισε τήν ήττα, η οποία πλέον την στέλνει να παλέψει για την 7η θέση του Ευρωπαίκού Πρωταθλήματος U18.

Ο Λευτέρης Λιοτόπουλος μέτρησε 17 πόντους και 12 ριμπάουντ, με τον Αλέξανδρο Σαμοντούροβ να προσθέτει 17 πόντους και 8 ριμπάουντ για την Εθνική. Από... κοντά και οι Μαραγκουδάκης (15π, 4ασ) και Χιτικούδης (15π, 3ρ), σε ένα παιχνίδι που δεν αγωνίστηκε ο Νεοκλής Αβδάλας.

Οι Ισραηλινοί βρέθηκαν από νωρίς στη θέση του οδηγού (13-7 στο 4’, 17-8 στο 4’45’’) με την ελληνική ομάδα να προσπαθεί να πλησιάσει (20-16 στο 7, 22-19 στο 8’). Η διαφορά όμως ξέφυγε στη δεύτερη περίοδο, όπου με το επιμέρους 32-15, το Ισραήλ έφτασε στο 60-36.

Οι Έλληνες παίκτες προσπάθησαν στην τρίτη περίοδο να επιστρέψουν, μπήκαν στο παιχνίδι με ένα 15-3 και την άμυνα σε πρώτο πλάνο για να διαμορφώσει ο Μαραγκουδάκης το (63-51, 26’40’’). O ίδιος έδωσε μονοψήφια τιμή στη διαφορά (63-54, 27’40’’) με τον Λιοτόπουλο να ακολουθεί σε ένα coast-to-coast για το 63-56 (27’50’’). Το Ισραήλ ευστόχησε για μόλις δεύτερη φορά στην περίοδο στο 28′ (66-56) με τον Παρασκευόπουλο να γράφει το 66-62 (29’).

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τον Λιοτόπουλο να ευστοχεί για το 69-64, αλλά η συνέχεια είχε και πάλι την υπογραφή του Ισραήλ (75-64 στο 33’30”, 80-68 στο 35’20”) που έφτασε και στη νίκη με το τελικό 88-77.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 60-36, 69-62, 88-77.

Ελλάδα (Ζιάγκος): Κομνιανίδης 3 (1), Λιοτόπουλος 17 (2τρ. 12ρ), Μαραγκουδάκης 15 (1), Σαμοντούροβ 17 (1), Σπρίντζιος 2, Αμπόσι 6, Χιτικούδης 15, Παρασκευόπουλος 2, Βασιλαντωνάκης