Πήρε το ντέρμπι... γοήτρου η Καρδίτσα και αποχαιρέτησε τη σεζόν με χαμόγελο

Χρήστος Τσάλτας 22:26 - 27.04.2024

Ντέρμπι ως το τέλος στην Καρδίτσα, με την ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου να κλείνει τη σεζόν με νίκη απέναντι στην ΑΕK Betsson (81-79), κερδίζοντας το χειροκρότημα για ακόμα μια φορά.

Παρ' ότι το παιχνίδι στο κλειστό «Γ.Μπουρούσης» ήταν αδιάφορο βαθμολογικά, Καρδίτσα και ΑΕΚ Betsson προσέφεραν ένα ντέρμπι, το οποίο είχε πολλές εναλλαγές, ακόμα περισσότερες διακυμάνσεις και όμορφο θέαμα, με την ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου να αποχαιρετά την Stoiximan Basket League της φετινής σεζόν με μια εμφάνιση αντάξια της δυναμικής της, κόντρα στην Ένωση που έχει το μυαλό της πλέον στα παιχνίδια με τον Ολυμπιακό, για τα playoffs.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Με καλό ρυθμό άρχισε η αναμέτρηση και την ΑΕΚ Betsson να μπαίνει σε θέση οδηγού, χάρη σε Ραντλ, ΜακΡέι και Χατζησάκη (3-9, 2'). Η Καρδίτσα άρχισε να ισορροπεί την κατάσταση με τον Μακ και μείωσε (10-11, 4'). Ο Τζόρνταν ΜακΡέι ανέλαβε δράση και ανέβασε τη διαφορά (10-16, 6'). Μπουκάναν και ΜακΚάλουμ έγιναν παράγοντες στο παιχνίδι της ομάδας τους και η Καρδίτσα ισοφάρισε (23-23, 8'). Ο ΜακΚάλουμ συνέχισε να σκοράρει, αλλά την τελευταία λέξη στο δεκάλεπτο την είπε ο ΜακΡέι, που ισοφάρισε σε 25-25.

Μπουκάναν και Γιάνκοβιτς έδωσαν λύσεις στην Καρδίτσα, η οποία πήρε τον έλεγχο στο δεύτερο δεκάλεπτο (30-27, 12'). Ο Σάιμπερτ φώναξε παρών και ανέβασε τη διαφορά (33-27, 14'). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, χάρη στον Δίπλαρο (38-33, 16'). Ο ΜακΡέι κράτησε την ομάδα του κοντά στο σκορ (38-35, 17'). Χολ και Χατζηδάκης ακολούθησαν τον συμπαίκτη τους και η Ένωση ισοφάρισε εκ νέου (41-41, 19'). Οι παίκτες του Ζούρου συνέχισαν στο ίδιο τέμπο αμυντικά και με τον Καράμεπλα να σκοράρει με βολές έκλεισαν το ημίχρονο με προβάδισμα για το 41-43.

Χατζηδάκης και Ραντλ μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και η ΑΕΚ Betsson έχτισε διαφορά με το «καλημέρα» 43-50, 23'). Οι γηπεδούχοι έμειναν στο πλάνο τους και με τους Χρηστίδη και ΜακΚάλουμ να σκοράρουν κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση (53-52, 27'). Η Ένωση αντέδρασε και με τους Κουζέλογλου και Χολ να μπαίνουν στην εξίσωση ανέκτησε τα ηνία (57-58, 29'). Ο Δίπλαρος σκόραρε στο φινάλε του δεκαλέπτου, όμως και ισοφάρισε σε 60-60.

Ο Ραντλ έδωσε σκορ στην ΑΕΚ Betsson στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και μαζί προβάδισμα (62-65, 32'). Η απάντηση ήρθε από τον Αβδάλα, για το προσπέρασμα της Καρδίτσας (66-65, 33'). Ο ΜακΚάλουμ έδωσε αέρα 7 πόντων στην Καρδίτσα, πριν απαντήσει ο Νετζήπογλου με τρίποντο (73-69, 37'). Ο Μενένγκα φώναξε παρών λίγο πριν από το τέλος, για το +6 της Καρδίτσας (76-70, 38'). Ο Νετζήπογλου μείωσε με τρίποντο σε 80-75, με την Ένωση να συνεχίζει να πιέζει και να μειώνει με τον ΜακΡέι (81-79, 16'' για το τέλος). Οι κιτρινόμαυροι μετά από κλέψιμο είχαν ευκαιρία να περάσουν μπροστά αλλά το τρίποντο δεν βρήκε στόχο, με την Καρδίτσα να φτάνει στη νίκη στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 41-43, 60-60, 81-79.