Στέφεν Κάρι

© photo by Ezra Shaw / Getty Images / Ideal Images

Νίκος Καλαμπάκας 08:19 - 28.03.2024 / Ανανεώθηκε: 08:36 - 28.03.2024

Νίκες για τους Ουόριορς επί των Μάτζικ και τους Λέικερς επί των Γκρίζλις.

Οι Ουόριορς έκαμψαν την αντίσταση των Μάτζικ και συνεχίζουν να βλέπουν τα play-in. Η ομάδα του Γκόλντεν Στέιτ επιβλήθηκε εκτός έδρας με σκορ 101-93.

Για να συμβεί αυτό χρειάστηκε η συμβολή του Στεφ Κάρι. Ο σούπερ σταρ των «πολεμιστών» με κρίσιμα καλάθια στο τέλος του αγώνα «καθάρισε» τους αντιπάλους του και έδωσε στην ομάδα του τη νίκη. Με 23 πόντους εκ των οποίων οι 13 στην τελευταία περίοδο ολοκλήρωσε τον αγώνα ο Ουίγκινς.

Να σημειωθεί ότι ο Ντρέιμοντ Γκριν αποβλήθηκε μόλις στο τέταρτο λεπτό έχοντας δεχθεί δύο τεχνικές ποινές.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Άντονι που σημείωσε 26 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 11-27, 37-45, 66-72, 93-101

Νικηφόρο πέρασμα από το Μέμφις έκαναν οι Λέικερς. Ο Λεμπρόν Τζέιμς κουβάλησε μια ακόμα φορά την ομάδα στις πλάτες του και έκανε ένα ακόμα triple double (24 π. 14 ριμπάουντ και 12 ασίστ). Το Λος Άντζελες επιβλήθηκε με 136-124 και συνεχίει να βρίσκεται στην πρώτη εξάδα της κατάταξης της Δύσης.

Πρώτος σκόρερ των νικητών αναδείχθηκε ο Χατσιμούρα με 32 πόντους, ενώ 23 πρόσθεσε ο Ράσελ.

Τα δωδεκάλεπτα: 36-37, 61-69, 92-102, 124-136.