Νίκη - θρίλερ του Κολοσσού επί του Προμηθέα σε αγώνα... NBA

Κολοσσός - Προμηθέας

©Intime

Νίκος Καλαμπάκας 18:28 - 09.12.2023 / Ανανεώθηκε: 18:43 - 09.12.2023

Σπουδαία εντός έδρας νίκη στην παράταση πήρε ο Κολοσσός Ρόδου επί του Προμηθέα σε ένα ματς με χαρακτήρα ΝΒΑ όπου σημειώθηκαν συνολικά 223 πόντοι. Ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση (100-100 η κανονική διάρκεια) κι εκεί οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 114-109, φτάνοντας στην 4η νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Απίστευτα πράγματα έγιναν στη Ρόδο, εκεί όπου ο τοπικός Κολοσσός φιλοξένησε τον Προμηθέα Πατρών για τη 10η αγωνιστική της Basket league. Οι γηπεδούχοι είχαν σε φοβερή μέρα τους Περάντες και Μπράικοβιτς και φαίνονταν να έχουν δικό τους το παιχνίδι, όμως ο Κάουαν είχε αντίθετη άποψη και έδωσε μια άγρια τροπή στον αγώνα, στέλνοντάς στην παράταση. Ωστόσο εκεί οι Ροδίτες ήταν ανώτεροι και πήραν την 4η νίκη τους στο πρωτάθλημα, αφού επικράτησαν με 114-109.

Σε ένα παιχνίδι με φοβερό ρυθμό οι παίκτες του Κολοσσού κυριάρχησαν στο 1ο δεκάλεπτο, όπου ο ρυθμός ήταν πολύ γρήγορος και οι φάσεις διαδέχονταν η μια την άλλη. Το 33-25 του δεκαλέπτου μαρτυρούσε ότι το ματς θα πήγαινε σε ψηλό σκορ, όπως και τελικά έγινε, με τις δύο ομάδες να τελειώνουν το ημίχρονο στο 59-49.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο 3ο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν το ματς και να μην αφήνουν τους Αχαιούς να πλησιάσουν. Στο 30’ οι Ροδίτες ήταν μπροστά με 82-67 και όλα έδειχναν ότι ο αγώνας έχει κριθεί.

Όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίθετη άποψη και πίεσα τον Κολοσσό στο 4ο δεκάλεπτο, καταφέρνοντας να βάλουν «φωτιά» στον αγώνα, αφού μείωσαν στους 3 πόντους 40’’ πριν τη λήξη του αγώνα (95-92). Ο Πόλεϊ με 2/2 βολές έδωσε ξανά προβάδισμα 5 πόντων στον Κολοσσό, όμως ο Κάουαν «πυροβόλησε» από τα 8 μέτρα και μείωσε σε 97-95

Στη συνέχεια το ματς έγινε ροντέο με τον Κάουαν να παίρνει φωτιά και να πετυχαίνει τρίποντο και φάουλ, μια απόφαση που ξεσήκωσε την ομάδα της Ρόδου αφού αν υπήρξε επαφή είχε γίνει κάτω και όχι στο σουτ και έτσι οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 100-98, όμως ο Κολοσσός ισοφάρισε και έστειλε στην παράταση τον αγώνα.

Εκεί οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραν τη νίκη με 114-109, ανεβαίνοντας στο 4-6 της κατάταξης.

Τα δεκάλεπτα: 33-25, 59-49, 82-67, 100-100, 114-109