Κατέρρευσε στην 4η περίοδο ο Άρης και γνώρισε την 2η ήττα του στο Eurocup

Λιετκαμπέλις - Άρης

Eurocup

Νίκος Καλαμπάκας 21:05 - 10.10.2023 / Ανανεώθηκε: 22:48 - 08.02.2024

Ο Άρης έφυγε ηττημένος από τη Λιθουανία αφού η Λιετκαμπέλις επιβλήθηκε με σκορ 84-74. Πλήρης κατάρρευση από τους Θεσσαλονικείς στα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου που του στοίχισε τη νίκη.

Τη δεύτερή του ήττα σε ισάριθμους αγώνες του στο Eurocup γνώρισε ο Άρης. Οι Θεσσαλονικείς πάλεψαν, όμως στην 4η περίοδο κατέρευσαν και η Λιετκαμπέλις κατάφερε να φτάσει στη νίκη με σκορ 84-74, σε ένα παιχνίδι που 3 λεπτά πριν τη λήξη του αποβλήθηκε ο Γιάννης Καστρίτης με δεύτερη τεχνική ποινή.

Ο Άρης δεν κατάφερε να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη στο Eurocup, αφού η Λιετκαμπέλις εμφανίστηκε πιο αποφασισμένη και έφτασε στο πολυπόθητο αποτέλεσμα.

Η ελληνική ομάδα είχε ψυχικά αποθέματα, επέστρεψε δύο φορές στο σκορ όταν οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα και την ψυχολογία, όμως η κακή της εμφάνιση στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου δεν της επέτρεψαν να μείνει μέχρι τέλους στον αγώνα.

Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους πήραν την την πρώτη τους νίκη για φέτος, απέναντι στον Άρη που είδε τον Τολιόπουλο και τον Ντε Σόουζα να προσπαθούν να αποτρέψουν το μοιραίο, χωρίς όμως να το καταφέρνουν.

Κορυφαίος σκόρερ για την ομάδα του Καστρίτη ο Τολιόπουλος που σημείωσε 19 πόντους όμως... σίγησε στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, ενώ ο Ντε Σόουζα πρόσθεσε άλλους 16.

Για τους νικητές, ο Άρβιντας Συρβίντις ήταν ο άνθρωπος που οδηγούσε το σκορ, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 21 πόντους, ενώ ο Όρελικ έβαλε άλλους 19.

Η Λιετκαμπέλις είχε τον έλεγχο από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και ήταν η ομάδα που οδηγούσε στο σκορ. Ο Άρης πάλευε ώστε να μην αφήσει τους γηπεδούχους να ξεφύγουν και το κατάφερε σε μεγάλο βαθμό. Η εκπληκτική εμφάνιση του Τολιόπουλου κρατούσε την ομάδα μέσα στον αγώνα. Η πρώτη περίοδος βρήκε τη Λιετκαμπέλις να προηγείται με 23-20, ενώ στο ημίχρονο η διαφορά είχε μεγαλώσει στο +7 (43-36).

Ο Άρης έκανε αντεπίθεση στο 3ο δεκάλεπτο, έφτασε μέχρι και την ισοφάριση, όμως οι Λιθουανοί στο 30' προηγούνταν με 61-59. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι οδεύουμε σε ντέρμπι, ο Άρης σίγησε ξαφνικά στην έναρξη της 4ης περιόδου, η Λιετκαμπέλις πήρε τα πάνω της και γρήγορα έφτασε στο +10 (69-59).

Οι Θεσσαλονικείς δεν αντέδρασαν ποτέ, ο Καστρίτης αποβλήθηκε τρία λεπτά πριν τη λήξη και κάπως έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 84-74, που έδωσε στη Λιετκαμπέλις την πρώτη της φετινή νίκη κι έστειλε τον Άρη πίσω στη Θεσσαλονίκη με άδεια χέρια...

Αξίζει τέλος να σημειωθεί ότι στο β' δεκάλεπτο αποχώρησε τραυματίας ο Μπλούμπεργκς που μεταφέρθηκε μετά τη λήξη σε νοσοκομείο της πόλης.

Δεκάλεπτα: 23-20, 43-36, 61-59, 84-74.

ΛΙΕΤΚΑΜΠΕΛΙΣ (Στελμάχερς): Λελεβίτσιους, Σαμπέκις 6, Στούκνις, Λιπκεβίτσιους 6, Σλαβίνσκας, Μαλντούνας 5 , Βάρνας 3, Όρελικ 19, Πόποβιτς 13, Χατζιμπέγκοβιτς 3 (5 ριμπάουντ), Βαλίνσκας 8, Συρβίντις 21

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης , Σανόγκο 8 , Τολιόπουλος 19, Καρ 6 , Κατσίβελης (5 ριμπάουντ) , Μπλούμπεργκς 2 , Μποχωρίδης 8 , Ντε Σόουζα 16, Χάρελ, Γκάλινατ 15

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα...

• Σας ευχαριστούμε που παρακολουθήσατε τον αγώνα μαζί μας!
  • Τέλος αγώνα! Η Λιετκαμπέλις πήρε το ματς με σκορ 84-74
  • 82-70, ο αγώνας φαίνεται να έχει κριθεί 1.12'' πριν το τέλος του!
  • Αποβλήθηκε ο Καστρίτης με 2η τεχνική ποινή, οι Λιθουανοί προηγούνται με 80-68!
  • Μειώνει στους 10 ο Καρ, 76-66, το παιχνίδι έχει ακόμα 4 λεπτά!
  • Ο Άρης στην τελευταία περίοδο έχει καταρρεύσει και η Λιετκαμπέλις προηγείται με 76-64!
  • 72-62, απαντούν οι Λιθουανοί που στην επόμενη φάση πάνε τη διαφορά στο +12 όμως ο Σόουζα και πάλι τη ρίχνει στους 10 (74-64)
  • Μειώνει σε 69-62 ο Άρης με καλάθι και φάουλ του Σόουζα
  • 69-59 το σκορ τώρα, ο Άρης έχει κολλήσει στην επίθεση!
  • Μεγαλώνει τη διαφορά η Λιετκαμπέλις, 68-59!
  • Νέο ξέσπασμα της Λιετκαμπέλις, 65-59 το σκορ
  • Επιστρέφει ξανά στον αγώνα ο Άρης, 61-59 στο τέλος της 3ης περιόδου!
  • Πρώτος σκόρερ για την ελληνική ομάδα στο πρώτο ημίχρονο ο Τολιόπουλος με 10 πόντους, ενώ 9 έχει προσθέσει ο Ντε Σόουζα
  • Τέλος ημιχρόνου: Λετκαμπέλις - Άρης 43-36!
  • Τρίποντο για τους γηπεδούχους, 42-36
  • Συντηρεί το προβάδισμά της η Λιετκαμπέλις, 39-36 1.15'' πριν το τέλος του ημιχρόνου
  • 36-34, οι γηπεδούχοι περνάνε μπροστά ξανά, αλλά ο Γκαλινάτ φέρνει σε ισορροπία ξανά το σκορ, 36-36!
  • Ισοφαρίζει ο Μποχωρίδης σε 34-34 και έχασε και μια βολή!
  • 34-32 η Λειτκαμπέλις παίρνει ξανά το προβάδισμά της
  • Ισοφαρίζει σε 31-31 ο Άρης, 4.15'' πριν τη λήξη του ημιχρόνου!
  • Φοβερό ματς στις δύο πρώτες του περιόδους, η Λιετκαμπέλις αντεπιτέθηκε και είναι μπροστά με 31-26
  • Ο Σανόγκο σκοράρει δύο δίποντα και ο Άρης μέσα από την άμυνά του παίρνει προβάδισμα στο σκορ (25-26)
  • 25-22 με βολές του Λιπκεβίτσιους
  • Μειώνει στον πόντο ο Τολιόπουλος, 23-22 και η 2η περίοδος ξεκινάει ιδανικά για τον Άρη!
  • Και ο Άρης τρέχει σερί 5-0 και μειώνει σε 23-20
  • 23-15, ανεβάζουν ξανά τη διαφορά οι γηπεδούχοι!
  • Νέο καλάθι για τον Άρη και 18-15, σκόρερ ο Τολιόπουλος
  • 18-11 στον αιφνιδιασμό. Μειώνει ο Άρης και κλέβει για ένα σερί 4-0 που φέρνει το σκορ στο 18-13
  • 18-9 τώρα με τρίποντο των Λιθουανών
  • Η Λιετκαμπέλις έτρεξε ένα 8-0 για το 15-9