Καλάθης... πρίγκιπας, έστειλε την Φενέρ στο Final 4!

Χρήστος Τσάλτας 22:26 - 08.05.2024 / Ανανεώθηκε: 02:44 - 20.05.2024

Θρίλερ ολκής στο Μόντε Κάρλο, με Μονακό και Φενέρμπαχτσε να τα δίνουν όλα για 45 λεπτά και τον Νικ Καλάθη με δύο μεγάλα σουτ να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους (80-78) και την πρόκριση στο Final 4.

Πρόκριση επικών διαστάσεων για την Φενέρμπαχτσε στη σειρά με την Μονακό. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ταξίδεψε στο Μόντε Κάρλο, έπειτα από την ήττα στο Game 4 της σειράς στην Πόλη και με την παράδοση να μην είναι υπέρ των φιλοξενουμένων σε Game 5 αγώνων των playoffs. Οι παίκτες του Σάρας όμως δεν κατάλαβαν από τέτοια και με μια σπουδαία εμφάνιση κατάφεραν να ρίξουν στο καναβάτσο την ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς και να επιστρέψουν στο μεγάλο ραντεβού τίτλου.

Για να γραφτεί το... έπος στο Gaston Medecin χρειάστηκε η μεγάλη εμφάνιση του Νικ Καλάθη, ο οποίος την ώρα της κρίσης πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με δύο μεγάλα τρίποντα στο τελευταίο λεπτό, αλλά και εκπληκτική άμυνα στον Ελί Οκόμπο στην τελευταία φάση του αγώνα κατάφερε να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του, η οποία επιστρέφει πλέον σε Final 4 της διοργάνωσης.

Ο Καλάθης ήταν εκπληκτικός, μετρώντας 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ, με τον Σκότι Ουίλμπεκιν να μετράει 14 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ενώ 13 πόντους και 5 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Ταρίκ Μπιμπέροβιτς στα 20 λεπτά που έμεινε στο παρκέ. Στην αντίπερα όχθη, Ο Μάικ Τζέιμς μέτρησε 20 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, με τον Ελί Οκόμπο να έχει 15 πόντους, αλλά να είναι... μοιραίος για την ομάδα του, καθώς αστόχησε σε τρίποντο νίκης στο τέλος της κανονικής διάρκειας, ενώ υπέπεσε και σε λάθος στο φινάλε της παράτασης.

H ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Μότλεϊ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και η Φενέρμπαχτσε μπήκε σε θέση οδηγού στο ξεκίνημα (2-6, 4'). Ο Μοτεγιούνας ανέλαβε δράση για την Μονακό και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν σε απόσταση αναπνοής (7-8, 6'). Οκόμπο και Ντιαλό ανέλαβαν δράση για την Μονακό, με την ομάδα του Ομπράντοβιτς να καταφέρνει να ανατρέψει την κατάσταση (15-11, 9'). Ο Καλάθης είπε την τελευταία λέξη στο πρώτο δεκάλεπτο, μειώνοντας σε 15-13.

Ο Μπλοσομγκεϊμ έγινε παράγοντας στο παιχνίδι της Μονακό, με την ομάδα του Μόντε Κάρλο να χτίζει διαφορά (20-13, 11'). Ο Σέστινα προσπάθησε να κρατήσει στο παιχνίδι την Φενέρ, όμως ο Χολ φώναξε παρών και κράτησε το προβάδισμα για τους Μονεγάσκους (25-19, 13'). Γκούντουριτς και Ουίλμπειν φώναξαν παρών και με τον Σέστινα να ακολουθεί η διαφορά μειώθηκε στην ελάχιστη τιμή της (30-29, 16'). Η Μονακό βρήκε σκορ με Ντιαλό και Μπράουν και ανέβασε τη διαφορά (38-32, 18'). Ο Μοτεγιιούνας σκόραρε για την Μονακό, αλλά ο Ουίλμπεκιν μείωσε με τρίποντο σε 40-35.

Η Φενέρμπαχτσε δεν άφησε την Μονακό να χτίσει διαφορά στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και με τον Πιέρ να μπαίνει στην εξίσωση μείωσε (45-42, 23'). Τα τρίποντα αποτέλεσαν σύμμαχο για την ομάδα του Γιασικεβίτσιους, που χάρη σε Καλάθη και Χέιζ-Ντέιβις πέρασαν μπροστά (47-48, 26'). Ο Μάικ Τζέιμς το πήρε... προσωπικά και με δικές του ενέργειες έφερε τη Μονακό σε θέση ισχύος (55-49, 28'). Ο Ταρίκ Μπιμπέροβιτς με προσωπικούς πόντους έδωσε λύση στην Φενέρ, η οποία έκλεισε το δεκάλεπτο με προβάδισμα (55-56).

Ο Παπαγιάννης έδωσε αέρα 3 πόντων στην ομάδα του, όμως η απάντηση του Λόιντ ήταν άμεση (58-58, 32'). Ο Καλάθης έβαλε και πάλι την Φενέρ σε θέση οδηγού με βολές (60-62, 34'). O Μπιμπέροβιτς έδωσε ανάσα 4 πόντων στην Μονακό, την ώρα που ο Οκόμπο μείωσε σε απόσταση βολής (63-64, 37'). Η ποιότητα των περιφερειακών της Μονακό βγήκε στο παρκέ σε κρίσιμο σημείο, με τους Τζέιμς και Οκόμπο να βάζουν τους Μονεγάσκους σε θέση οδηγού (68-67, 39'). Ένα μεγάλο σουτ του Ουίλμπεκιν έφερε στο +2 την Φενέρ, πριν απαντήσει ο Οκόμπο με λέι απ για το 70-70, 43'' για το τέλος. Ο Ουίλμπεκιν υπέπεσε σε λάθος, το οποίο όμως δεν εκμεταλλεύτηκε η Μονακό, καθώς το τρίποντο νίκης του Οκόμπο δεν βρήκε στόχο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην παράταση (70-70).

Το τρίποντο του Τζέιμς έφερε την Μονακό σε θέση οδηγού στην παράταση (73-70, 41'). Ο Ουίλμπεκιν φώναξε παρών στην παράταση, με την Φενέρμπαχτσε να προσπερνάει (73-74, 43'). Η Μονακό έφερε σε κρίσιμο σημείο την άμυνά της και με τον Ντιαλό πήρε αέρα 3 πόντων (77-74, 44'). Ο Νικ Καλάθης «απάντησε» ξανά και ισοφάρισε για την Φενέρμπαχτσε (77-77, 44'). Ο Μάικ Τζέιμς έβαλε και πάλι μπροστά την ομάδα του με 79-77, όμως και πάλι ο Καλάθης με νέο μεγάλο σουτ έγραψε το 79-80, με την Φενέρμπαχτσε να καταφέρνει να παίρνει σπουδαία νίκη-πρόκριση στο Final 4 της Euroleague!

Τα μεγάλα σουτ του στο τέλος της παράτασης οδήγησαν την Φενέρμπαχτσε σε θρίαμβο. Ο Νικ Καλάθης είναι ο αδιαμφισβήτητος MVP του Game 5 μετρώντας 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ, αλλά και τα 2 σουτ που έκριναν το παιχνίδι και οδήγησαν στον θρίαμβο την ομάδα του Γιασικεβίτσιους.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το τρίποντο νίκης του Νικ Καλάθη στα 19'' πριν από το τέλος του αγώνα, αλλά και η άμυνα του διεθνή γκαρντ στον Ελί Οκόμπο ήταν τα δύο στοιχεία που έκριναν το παιχνίδι και έστειλαν την Φενέρμπαχτσε στο Βερολίνο.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 40-35, 55-56, 70-70 (κ.δ), 78-80 (α'παρ).

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα μέσα από το Sportal.

Sportal Euroleague Show με Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός για το τελευταίο εισιτήριο του Final 4!