Ο Προμηθέας «λύγισε» δύσκολα τη Ρίτας

Προμηθέας Ρίτας

BCL / FIBA

Sportal newsroom 21:34 - 31.10.2023 / Ανανεώθηκε: 21:42 - 31.10.2023

Δραματική ήταν η νίκη του προμηθέα επί της Ρίτας για τη 2η αγωνιστική του BCL. Οι Πατρινοί τα βρήκαν σκούρα κόντρα στην ομάδα της Λιθουανίας, όμως με κορυφαίο τους παίκτη τους Κάουαν και Ετσενίκε έφτασαν στη νίκη με 78-76.

Δραματικός ήταν ο αγώνας του Προμηθέα κόντρα στη Ρίτας για τη 2η αγωνιστική του BCL, αφού η ομάδα της Λιθουανίας εμφανίστηκε με νεύρο και αποτέλεσε δύσκολο εμπόδιο για την ομάδα της Πάτρας που τελικά επικράτησε με 78-76.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου είδαν τους αντιπάλους τους να παίζουν με ένταση στην προσπάθειά τους να πάρουν την πρώτη τους νίκη στο φετινό BCL.

Η ελληνική ομάδα ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 18-15 και είχε ήδη λάβει το μήνυμα ότι οι Λιθουανοί δεν ήρθαν για βόλτα στη χώρα μας. Οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν πολύ σκληρά στην άμυνα και αυτό τους επέτρεπε να βρίσκονται κοντά στο σκορ και να μην αφήνουν τους γηπεδούχους να ξεφύγουν.

Στο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (37-37) δίνοντας το... στίγμα για το τι θα ακολουθούσε.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Προμηθέας έπαιρνε πόντους από τους Ετσενίκε, Χρυσικόπουλο και Χέιλ, ενώ η Ρίτας 'εβλεπε τον Γκόρχαμ και τον Μασιούλις να ηγούνται της προσπάθειάς για τη νίκη. Το ταμπλό στη λήξη της περιόδου έγραφε 49-51, επιβεβαιώνοντας τον χαρακτήρα του... θρίλερ που είχε πάρει το παιχνίδι.

Η τελευταία περίοδος ήταν πραγματικό ροντέο με τον Προμηθέα να έχει προβάδισμα σε όλο το δεκάλεπτο και τη Ρίτας να παίρνει προβάδισμα τριών πόντων 1.20'' πριν το τέλος. Ωστόσο ο Κάουαν με καλάθι και φάουλ έκανε το 73-73 και στην επόμενη φάση ο Κόφεϊ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Παπαθεοδώρου, το οποίο διατήρησε μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης, όταν αυτή πήγε στη «ρώσικη ρουλέτα» των ελευθέρων βολών.

Δεκάλεπτα: 18-15, 37-37, 49-51, 78-76

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Κόφι 5, Κάουαν 19, Κόνιαρης 3, Κούρουτς 5, Ρέινολντς 2, Μπαζίνας, Χρυσικόπουλος 15, Ετσενίκε 14 (3/5 δίποντα, 8/9 βολές, 6 ριμπάουντ), Χέιλ 13, Καραγιαννίδης 2

ΡΙΤΑΣ (Ζιμπένας): Γκόρμαν 20, Χόρνσμπι 13, Μασιούλις 9, Ουλέτσκας 8 , Βελίτσκα 8 (1), Κόουλ 6 , ΝτεΛοριέ 5, Εχόντας 1, Νορμάντας 4, Πλέικις