Η Μακάμπι επιβλήθηκε της Αρμάνι με Νίμπο-Μπάλντγουιν

Γιάννης Πάλλας 23:01 - 11.04.2024 / Ανανεώθηκε: 00:46 - 12.04.2024

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ επικράτησε (92-86) της Αρμάνι Μιλάνο στην 34η αγωνιστική της Euroleague

Παίζοντας καλύτερα σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και με τους Ουέιντ Μπάλντγουιν και Τζος Νίμπο να κυριαρχούν η Μακάμπι επικράτησε (92-86) της Αρμάνι Μιλάνο για την 34η αγωνιστική της Euroleague.

Οι Ισραηλινοί πέτυχαν την 20η νίκη σε 34 αγώνες και την 7η στις 8 τελευταίες αγωνιστικές, ενώ οι Ιταλοί ολοκλήρωσαν την κανονική περίοδο με απολογισμό 15 νίκες και 19 ήττες.

Μεγάλη εμφάνιση ο Ουέιντ Μπάλντγουιν με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης ήταν ο Τζος Νίμπο με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Από την Αρμάνι ο Μαοντό Λο είχε 13 πόντους και ο Σέβιον Σιλντς 12.

Η Μακάμπι μπήκε πιο αποφασιστικά στο παιχνίδι και με τον Ουέιντ Μπάλντγουιν και τον Τζος Νίμπο να δίνουν λύσεις πήρε μια σημαντική διαφορά (24-14 στο 6.30’’).

Οι Ιταλοί προσπάθησαν πιέζοντας περισσότερο στην άμυνα να μειώσουν και με τους Σέβιον Σιλντς και Μαοντό Λο να συνδράμουν επιθετικά έκλεισε την πρώτη περίοδο μειώνοντας στους 4 πόντους (27-23 στο 10’).

Στη δεύτερη περίοδο με την βοήθεια του Νίκολα Μίροτιτς επιθετικά οι παίκτες του Έτορε Μεσίνα πλησίασαν σε απόσταση... αναπνοής (39-38 στο 15.30’’).

Η Μακάμπι δεν είχε τρίτο πόλο επιθετικά δίπλα στους Μπάλντγουιν και Νίμπο με συνέπεια η Αρμάνι να ισοφαρίσει (49-49 στο 19’) και να περάσει μπροστά με τον Σαμπάζ Νέιπιερ (49-51) πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο σε απόλυτη ισορροπία (52-52 στο 20’).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αρμάνι πέρασε μπροστά (57-58 στο 22.30’’) με τον Νικολό Μέλι, αλλά η Μακάμπι αντέδρασε άμεσα και με τους Πόιθρες, Μπράουν να σκοράρουν ανέκτησε τον έλεγχο (72-66 στο 28.20’’) και έκλεισε το τρίτο 10λεπτο στο +7 (77-70 στο 30’).

Στην τελευταία περίοδο, οι παίκτες του Όντεντ Κάτας ανέβασαν την πίεση στην άμυνα και «εκτόξευσαν» τη διαφορά στο +10 (82-72 στο 31.30’’).

Οι Ιταλοί προσπάθησαν να επιστρέψουν (85-79 στο 36’), αλλά δεν είχαν λύσεις και δυνάμεις στα τελευταία λεπτά κόντρα στους Ισραηλινούς που δεν έδειχναν διατεθειμένοι να παίξουν με τη.... φωτιά.

MVP: Ο Τζος Νίμπο

Ήταν με διαφορά ο πιο επιδραστικός παίκτης των Ισραηλινών. Κυριάρχησε στη ρακέτα και έκανε τη διαφορά αποδεικνύοντας ότι είναι παίκτης οικονομίας. Τελείωσε την αναμέτρηση με 14 πόντους (6/7 δίποντα), 9 ριμπάουντ σε 19:21 λεπτά συμμετοχής, συγκεντρώνοντας 22 βαθμούς στην αξιολόγηση.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το επιμέρους 25-18 στο τρίτο 10λεπτο ήταν καθοριστικό για την επικράτηση της Μακάμπι, μετά το ισορροπημένο πρώτο 20λεπτο. Το +7 (77-70) για τους Ισραηλινούς αποδείχθηκε αρκετό για να επιβληθούν της Ιταλικής ομάδας σε μια αναμέτρηση όπου αμφότεροι οι μονομάχοι είχαν από 17 λάθη!

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ντιφαλά, Μπαένα, Περούγκα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-23, 52-52, 77-70, 92-86.

ΜΑΚΑΜΠΙ (Κάτας): Κλίβελαντ 3, Γουέμπ 5 (1), Μπράουν 10 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπάλντγουιν 18 (2/4 τρίποντα), Μένκο 7 (1), Σόρκιν 13 (1), Ριβέρο 5 (4 ριμπάουντ), Κοέν 4, Τόμασον 2, Νίμπο 14 (9 ριμπάουντ), Μπλατ 4 (1/4 τρίποντα, 9 ασίστ), Κόλσον 7 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ)

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Λο 13 (3/3 τρίποντα), Πόιθρες 11 (9 ριμπάουντ), Μπορτολάνι 5 (1), Τονούτ 7 (1), Μέλι 5 (1), Νέιπιερ 11 (4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ρίτσι 5 (1), Φλακαντόρι, Χολ 8, Σιλντς 12 (2/10 τρίποντα), Μίροτιτς 10 (1/5 τρίποντα), Χάινς, Φόγκτμαν 7.