Δια χειρός Μπάλντγουιν η Μακάμπι έριξε στο καναβάτσο την Βίρτους (vid)

Μακάμπι

Photo by Srdjan Stevanovic/Euroleague Basketball via Getty Images

Γιάννης Πάλλας 23:54 - 10.01.2024 / Ανανεώθηκε: 01:19 - 11.01.2024

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ κυριάρχησε πλήρως φτάνοντας σε μια άνετη νίκη (95-78) επί της Βίρτους Μπολόνια για την 20η αγωνιστική της Euroleague

Η Μακάμπι μετά το πρώτο 10λεπτο έβαλε τους κανόνες της και επιβλήθηκε (95-78) της Βίρτους Μπολόνια, για την 20η αγωνιστική της Euroleague με ηγέτη τον Ουέιντ Μπάλντγουιν που τελείωσε τον αγώνα με 22 πόντους, 5 ριμπάουντ και 8 ασίστ!

Η ομάδα του Όντεντ Κάτας έχει πλέον ρεκόρ 12-8 στη διοργάνωση, ενώ οι Ιταλοί που βρίσκονται στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας μετρούν 14 νίκες και 6 ήττες.

Sportal Euroleague Show με Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός και όλη τη δράση της Τετάρτης

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Βίρτους στο ξεκίνημα της αναμέτρησης έδειξε να έχει τον έλεγχο του αγώνα με τον Μάρκο Μπελινέλι να ηγείται της ιταλικής ομάδας. Η Μακάμπι έδειξε να αιφνιδιάζεται και αυτό αποτυπώθηκε από το 18-21 (στο 10’) στο τέλος του πρώτου 10λεπτου.

Ο Αϊζάια Κορντινιέρ αποτέλεσε ένα στήριγμα του Μπελινέλι επιθετικά, αλλά οι λύσεις του Τόρνικε Σενγκέλια έλειψαν από την ομάδα του Λούκα Μπάνκι. Αυτό το στοιχείο αξιοποίησε η Μακάμπι με τους Ουέιντ Μπάλντγουιν, Τζον Ντιμπαρτολομέο και Μπόνζι Κόλσον και ανέκτησε τον έλεγχο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (46-45 στο 20’).

Μάλιστα, το επιμέρους σκορ 24-15 στο τρίτο 10λεπτο που έδωσε αέρα 10 πόντων (70-60 στο 30’) στους Ισραηλινούς ήταν προϊόν της καταπληκτικής άμυνας των παικτών του Όντεντ Κάτας. Η Βίρτους προσπαθούσε να επιστρέψει, αλλά αυτό έδειχνε αδύνατο να συμβεί, καθώς ο Μάρκο Μπελινέλι αποτελούσε εν τέλει την μοναδική απειλή για το καλάθι της «ομάδας του λαού».

Η Μακάμπι άνοιξε το σκορ και έφτασε τελικά στη 12η νίκη στη διοργάνωση δείχνοντας ότι είναι σε εξαιρετική κατάσταση. Μάλιστα, φρόντισαν να καλύψουν και την διαφορά των 10 πόντων (100-90) του πρώτου αγώνα κερδίζοντας με 17, γεγονός που θα τους δώσει ένα αβαντάζ έναντι των Ιταλών σε περίπτωση ισοβαθμίας.

MVP: Ο Ουέιντ Μπάλντγουιν

Ο Αμερικανός γκαρντ είναι ένας από τους σπουδαιότερους σκόρερ της Euroleague και το επιβεβαίωσε με τη νέα εμφάνιση του. Ο Μπάλντγουιν τελείωσε τον αγώνα με 22 πόντους, 5 ριμπάουντ και 8 ασίστ σε 32.12 λεπτά συμμετοχής, συγκεντρώνοντας 29 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Το εξαιρετικό τρίτο 10λεπτο της Μακάμπι όπου υποχρέωσε την Βίρτους να σημειώσει μόλις 15 πόντους και να δεχθεί 24 από την ομάδα του Όντεντ Κάτας. Εκεί, ο Μπάλτνγουιν έδωσε το σύνθημα και οι ισραηλινοί που είχαν περισσότερες λύσεις και πλουραλισμό στην επίθεση μπόρεσαν να κυριαρχήσουν και να φτάσουν στη νίκη.

Τα 14 λάθη της Βίρτους απέναντι στην πιεστική άμυνα της Μακάμπι έναντι μόλις 9 των γηπεδούχων ήταν ένα ακόμη στοιχείο που καθόρισε την εξέλιξη του ματς.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρότσα, Πέρεζ, Μπισάνγκ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-21, 46-45, 70-60, 95-78.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Κλίβελαντ 1, Γουεμπ 3, Μπράουν 12 (2/4 τρίποντα), Μπάλντγουιν 22 (2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μένκο 2, Σόρκιν 13 (2/4 τρίποντα), ΝτιΜπαρτολομέο 16 (3/4 τρίποντα), Ριβέρο 8, Κοέν, Μέιερ, Νίμπο 4 (12 ριμπάουντ), Κόλσον 14 (3/5 τρίποντα).

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Μπάνκι): Κορντινιέ 13 (4 ριμπάουντ), Λούντμπεργκ 2, Μπελινέλι 24 (7/12 τρίποντα), Παγιόλα 2, Μάσκολο, Λόμαζ, Σενγκέλια 9, Χάκετ 8, Πολονάρα 4, Ζίζιτς 8 (1/4 τρίποντα), Ζίζιτς 8 (5 ριμπάουντ), Ντάνστον 3 (9 ριμπάουντ), Αμπάς 5 (4 ριμπάουντ).

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ

Στην 21η αγωνιστική της Euroleague, η Μακάμπι θα αντιμετωπίσει στην έδρα της την Παρτίζαν (12/1, 21:30), ενώ η Βίρτους φιλοξενείται από την Αναντολού Εφές (12/1, 19:30).