Μαρούσι έτοιμο για παραμονή, «λύγισε» τον Κολοσσό Ρόδου

Χρήστος Τσάλτας 19:57 - 23.12.2023 / Ανανεώθηκε: 20:08 - 23.12.2023

Το Μαρούσι είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και κατάφερε να φτάσει στη νίκη (85-74) κόντρα στον Κολοσσό, κάνοντας αποφασιστικό βήμα παραμονής.

Λίγο πριν από τα Χριστούγεννα το Μαρούσι έκανε το καλύτερο δώρο στον κόσμο του, καθώς έφτασε σε ακόμα ένα ροζ φύλλο αγώνα στην τρέχουσα Stoiximan Basket League. Η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη επικράτησε του Κολοσσού και ανέβηκε στο 4-7, με το πέρας 11 αγωνιστικών, πιάνοντας στην κατάταξη τους Ροδίτες. Παράλληλα, με τη νίκη της ομάδας των βορείων προαστίων ξεκαθάρισε το τοπίο κα όσον αφορά το Final 8 του Κυπέλλου Ελλάδας.

Αυτό γιατί στο μεγάλο ραντεβού του ερχόμενου Φεβρουαρίου θα βρεθούν Παναθηναϊκός, Ολυμπιακός, Προμηθέας, ΠΑΟΚ, Άρης, ΑΕΚ και Περιστέρι, με τον Κολοσσό να χάνει κάθε ελπίδα με την ήττα στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Ο Χάρης Γιαννόπουλος με 25 πόντους, 5/12 τρίποντα και 8 ριμπάουντ ήταν το πρώτο βιολί της ομάδας του, με τον Αϊζάια Μπρίσκο να προσθέτει 20 πόντους και 10 ασίστ, ενώ 11 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ πρόσθεσε ο Αλέξανδρος Νικολαϊδης, που έδωσε πολλές λύσεις στα κρίσιμα σημεία. Για τον Κολοσσό, που «έχασε» την επαφή του με το σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο (27-9 το επί μέρους σκορ στο διάστημα αυτό), ο Άντριου Γκάουντλοκ μέτρησε 19 πόντους και 7/14 σουτ, με τον Σίμι Σίτου στο ντεμπούτο του με την ομάδα της Ρόδου να προσθέτει 11 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Ο Κολοσσός κατάφερε να μπει πιο δυνατά στο παρκέ και να αιφνιδιάσει το Μαρούσι με Ουτόμι και Γκάουντλοκ (2-8, 4'). Το Μαρούσι προσπάθησε να συνέλθει, χάρη σε Μπρίσκο και Γούνταρντ, αλλά ο Μπράικοβιτς κράτησε τα ηνία για την ομάδα του (9-12, 7'). Ο Μπρίσκο ήταν ο κινητήριος μοχλός του Αμαρουσίου, ο Μπόγρης τον ακολούθησε και οι γηπεδούχοι έκλεισαν το δεκάλεπτο με το παιχνίδι ισόπαλο (16-16).

Οι γηπεδούχοι είχαν το μομέντουμ και τους Γιαννόπουλο και Στασινό να μπαίνουν στην εξίσωση (24-20, 13'). Ο Γιαννόπουλος ήταν ορεξάτος επιθετικά, η άμυνα της ομάδας του Λιμνιάτη έκλεισε κάθε διάδρομο και η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (34-20, 17'). Ο Ραντούλιτσα φώναξε παρών και η διαφορά παρέμενε ψηλά (39-22, 18'). Ο Περάντες προσπάθησε να μειώσει αλλά το φινάλε του ημιχρόνου άνηκε στους γηπεδούχους, που χάρη σε Μπρίσκο και Γιαννόπουλο «εκτόξευσαν» τη διαφορά για το 43-25.

Ο Γιαννόπουλος συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο μέρος και η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους (46-25, 21'). Ο Γκάουντλοκ ανέλαβε δράση και έδωσε σκορ στον Κολοσσό στο τρίτο δεκάλεπτο (50-34, 23'). Ο Ραντούλιτσα δεν επέτρεψε στον Κολοσσό να πλησιάσει περισσότερο (56-36, 24'). Οι παίκτες του Σεγκούρα έμειναν στο πλάνο τους και με τους Σίτου και Γκάουντλοκ να δίνουν σκορ η διαφορά μειώθηκε (57-44, 27'). Οι Ροδίτες συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και με τον Παπαδάκη να φωνάζει παρών κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο με 64-52, δείχνοντας ανταγωνιστικό πρόσωπο.

Ο Ουτόμι έγινε αιχμή του δόρατος για τον Κολοσσό και οι Ροδίτες κατέβασαν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (68-59, 32'). Ο Γιαννόπουλος ανέλαβε δράση και ανέβασε τη διαφορά για το Μαρούσι, την ώρα που ο Γκάουντλοκ απάντησε για την ομάδα του (75-65, 34'). Ο Γούνταρντ έδωσε σκορ σε κρίσιμο σημείο στο Μαρούσι, με τη διαφορά να ανεβαίνει ξανά (79-65, 35'). O Μπράικοβιτς ανέλαβε δράση και ο Κολοσσός μπήκε και πάλι στο παιχνίδι με επί μέρους 6-0 (79-71, 36'). Ένα τρίποντο του Μπιλλή σε κρίσιμο σημείο έβαλε και πάλι στο ματς τους Ροδίτες (79-74, 38'). Η ανατροπή έμεινε στην μέση για τον Κολοσσό, με το Μαρούσι να κρατάει το προβάδισμα και να φτάνει στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 43-25, 64-52, 85-74.

Μαρούσι (Λιμνιάτης): Χιλ 2, Τζούστον 4 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπρίσκο 20 (5/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 5 λάθη, 2 κλεψίματα), Ραντούλιτσα 7, Νικολαΐδης 11 (1), Σιμπάντε, Στασινός 6 (2), Μπόγρης 2, Γούνταρντ 8 (8 ριμπάουντ), Γιαννόπουλος 25 (5/12 τρίποντα, 8 ριμπάουντ).

Κολοσσός Ρόδου (Σεγκούρα): Γκάουντλοκ 19 (4/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές), Ουτόμι 10 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σίτου 11 (8 ριμπάουντ), Πόλι 2, Περάντες 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μπραΐκοβιτς 11, Πετρόπουλος, Χατζηνικόλας 2, Μπιλλής 7 (1), Καμαριανός, Παπαδάκης 5 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ).