Με επιθετικό πλουραλισμό το Περιστέρι επιβλήθηκε της ΑΕΚ

Τζέιλεν Χαντς

Sportal newsroom 19:19 - 09.09.2023 / Ανανεώθηκε: 20:22 - 09.09.2023

Το Περιστέρι ήταν ανώτερο της ΑΕΚ, με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να παίρνει άνετα τη νίκη κόντρα στην Ένωση με το επιβλητικό 80-61

Παίζοντας πολύ καλή άμυνα και έχοντας επιθετική πολυφωνία το Περιστέρι bwin κυριάρχησε (80-61) στην αναμέτρηση με την ΑΕΚ στη δεύτερη ημέρα του 4ου τουρνουά «Νίκος Φάσουρας» στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου». Με τους Ράγκλαντ, Χαντς, Πουλιανίτη, Κασελάκη και Ρένφρο να είναι διψήφιοι οι «κυανοκίτρινοι» επιβλήθηκαν της Ένωσης.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο (10-10 στο 4’ και 12-12 στο 6’), ενώ οι δυο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου 10λεπτου (21-19). Η ΑΕΚ είχε υπεροχή στα ριμπάουντ (12-9), αλλά οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη είχαν λύσεις στο σκοράρισμα με τους Πουλιανίτη και Ρένφρο. Με 5/14 δίποντα (35.7%) οι «κιτρινόμαυροι» προσπάθησαν, αλλά δεν μπορούσαν να είναι κοντά στο σκορ, καθώς το Περιστέρι bwin εκμεταλλεύτηκε την καλή του άμυνα και τη δυνατότητα να βγει στο ανοικτό γήπεδο προσφέροντας και θέαμα με τις συνεργασίες Ράγκλαντ-Ρένφρο και άνοιξε το σκορ (34-28 στο 17’). Η εξαιρετική δημιουργία (15 ασίστ στο πρώτο 20λεπτο) των παικτών του Σπανούλη έναντι μόλις 4 ασίστ της ΑΕΚ σε συνδυασμό με την αστοχία των παικτών του Χοάν Πλάθα στα σουτ εντός πεδιάς (8/31, 25.8%) έδωσαν τη δυνατότητα στο Περιστέρι να κλείσει το πρώτο ημίχρονο στο +13 (41-28 στο 20’). Ο Μιοντού Καμπεγκέλε αποτέλεσε σημείο αναφοράς στο «ζωγραφιστό» για την ΑΕΚ με τους 9 πόντους, αλλά τα 2/12 τρίποντα (16.7%) και τα 6/19 δίποντα (31.6%) δεν άφησαν περιθώρια για να πλησιάσει στο σκορ παρότι είχε τον έλεγχο στα ριμπάουντ (25 έναντι 18).

Στην επανάληψη, το Περιστέρι bwin ππάτησε... γκάζι και με εξαιρετική άμυνα οδήγησε την ΑΕΚ σε πολλά λάθη και η διαφορά ανέβηκε στο +16 (49-33 στο 23’) και έκλεισε το τρίτο 10λεπτο στο +21 (62-41 στο 20’). Οι 13 πόντοι της ΑΕΚ φανερώνουν την χαμηλή παραγωγικότητα που συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο, όπου η διαφορά έφτασε στο +29 (73-44 στο 34’), γεγονός που μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία τα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Οι διαιτητές: Τσαρούχα, Ζακεστίδης, Μαρτινάκος.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 41-28, 62-41, 80-61.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ bwin (Σπανούλης): Ράγκλαντ 13 (3/5 τριπ.), Ντάνγκουμπιτς 2, Ξανθόπουλος 2, Χατζής 4, Χαντς 14 (2/6 τριπ.), Πουλιανίτης 10 (2/3 τριπ.), Κασελάκης 10 (2/2 τριπ.), Ρένφρο 13, Γουίλιαμς 3, Χουγκάζ 7 (1/4 τριπ.), Ζούγρης 3, Σταυρακόπουλος.

ΑΕΚ (Πλάθα): Τίλμαν 14, Ραντλ 8 (2/4 τριπ.), Καράμπελας, Φλιώνης 5 (1/5 τριπ.), Πιλάβιος, Νετζήπογλου 9, ΜακΛέμορ 2, Κουζέλογλου 2, Καμπεγκέλε 9, Κόττας 2, Ματαλιωτάκης, ΜακΡέι 10 (1/2 τριπ.).

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 41-28, 62-41, 80-61

Αναλυτικά η διακύμανση του σκορ

Περιστέρι - ΑΕΚ 80-61 Τέλος αγώνα με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να παίρνει εύκολα τη νίκη στο φιλικό απέναντι στην Ένωση

• Και το παιχνίδι ξεκινά!
  • Αυτό θα είναι το δεύτερο φιλικό ανάμεσα στις δύο ομάδες, μετά από εκείνο των Άνω Λιοσίων, στο οποίο όμως δεν κρατήθηκε σκορ.