Η ΑΕΚ είχε καλές στιγμές και MαKρέι, Τίλμαν και Ραντλ στη νίκη επί της Κλουζ

ΑΕΚ - Κλουζ

©Intime

Γιάννης Πάλλας 22:17 - 08.09.2023 / Ανανεώθηκε: 22:27 - 08.09.2023

Με νίκη ξεκίνησε τα φιλικά της στα τουρνουά «Νίκος Φάσουρας» η ΑΕΚ που επιβλήθηκε με 82-76 της Κλουζ.

Με τον Τζόρνταν ΜακΡέι να πραγματοποιεί πολύ καλή εμφάνιση και τους Τζάστιν Τίλμαν και Τσέισον Ραντλ να τον συμπληρώνουν η ΑΕΚ επικράτησε (82-76) της Κλουζ Ναπόκα στην πρεμιέρα του 4ου τουρνουά «Νίκος Φάσουρας». Οι «κιτρινόμαυροι» έδειξαν χαρακτήρα και αντέδρασαν στο δεύτερο ημίχρονο όταν η ρουμανική ομάδα πήρε τον έλεγχο και είχε το προβάδισμα...

Η πίεση στην άμυνα οδήγησε την Κλουζ σε αβίαστα λάθη και η «Ένωση»» βρέθηκε στο 15’ να έχει ένα προβάδισμα 11 πόντων (29-18). Ωστόσο, η πολύ καλή περιφερειακή λειτουργία της ρουμανικής ομάδας με τους Μπρους Τζόουνς (15 πόντους στο πρώτο 20λεπτο) και Πάτρικ Ρίτσαρντς σε συνδυασμό με την εξαιρετική παρουσία του Κάρελ Γκούζμαν (16 πότνυος στο πρώτο ημίχρονο) έδωσε τη δυνατότητα στην Κλουζ να επιστρέψει. Με επιμέρους σκορ 9-21 στο τελευταίο 5λεπτο του πρώτου μέρους η ομάδα του Μιχάι Σιλβάσαν πήγε στα αποδυτήρια έχοντας τοο «πάνω χέρι» (38-39 στο 20’) με καλάθι που σημείωσε ο Μπρους Τζόουνς διασχίζοντας όλο το γήπεδο σε έξι δευτερόλεπτα!

Στην επανάληψη, η Κλουζ έπειτα από το ισορροπημένο τρίτο 10λεπτο (50-50 στο 25’ και 57-59 στο 30’) με καλάθια του Γκούζμαν και του Τζόουνς πήρε το προβάδισμα στην τελευταία περίοδο με 8 πόντους (61-69 στο 33.40’’). Εκεί, ο Καμπεγκέλε σημείωσε πέντε σερί πόντους και έδωσε το σύνθημα για την αντεπίθεση της ΑΕΚ, η οποία προηγήθηκε με 76-72 (στο 38’) και διατήρησε το προβάδισμα ως το τέλος φτάνοντας στη νίκη.

Η ΑΕΚ παρατάχθηκε χωρίς τον Λάνγκστον Χολ (είχε τεντοντίτιδα), ενώ απουσιάζει και ο Κουζμίνσκας (αγωνίστηκε στο Παγκόσμιο) και μετά το πρώτο 5λεπτο (2-7) πήρε τον έλεγχο. Με πίεση στο μισό γήπεδο οι παίκτες του Ζοάν Πλάθα προηγήθηκαν (16-12 στο 10’) με τον Τζόρνταν Μακρέι να αποτελεί σημείο αναφοράς επιθετικά μαζί με τον Τζάστιν Τίλμαν.

Το 63.3% στις ελεύθερες βολές (19/30) αποτελεί ένα στοιχείο που ασφαλώς πρέπει να απασχολήσει για τη συνέχεια τον προπονητή της ΑΕΚ, καθώς χάθηκαν αρκετοί εύκολοι πόντοι.

Οι διαιτητές: Τσολάκος, Ζιώγας, Σπυρόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 38-39, 57-59, 82-76.

ΑΕΚ (Πλάθα): Τίλμαν 15 (1/1 τριπ.), Ραντλ 14 (3/7 τριπ.), Καράμπελας 7 (1/2 τριπ.), Φλιώνης, Πιλάβιος, Νετζήπογλου 7, Μάκλεμορ 2, Κουζέλογλου 4, Καμπεγκέλε 11 (6 ριμπ.), Κόττας 4, Ματαλιωτάκης, ΜακΡέι 18 (2/4 τριπ., 3 ριμπ.).

ΚΛΟΥΖ ΝΑΠΟΚΑ (Σιλβάσαν): Γκούζμαν 21 (2/4 τριπ.), Μέγερις 9, Λαπούστε, Σίλι 2, Στιπάνοβιτς 2, Κάτε 3 (8 ριμπ.), Μασιούκα 2, Έντι 6 (2/5 τριπ.), Τζόουνς 25 (2/4 τριπ., 3 ασίστ), Ρίτσαρντς 6.