Με πίεση και άγχος η ΑΕΚ νίκησε τον Προμηθέα

Κάμερον ΜακΓκριφ / © Intime

Sportal newsroom 21:15 - 03.12.2022 / Ανανεώθηκε: 21:56 - 03.12.2022

Η ΑΕΚ νίκησε με 73-70 στο κλειστό των Άνω Λιοσίων τον Προμηθέα, που είχε δύο ευκαιρίες στο τέλος να ισοφαρίσει, αλλά δεν τα κατάφερε...

Η ΑΕΚ βρήκε τις λύσεις και τα… ψυχικά αποθέματα για να νικήσει με 73-70 τον Προμηθέα στο κλειστό των Άνω Λιόσιων, σε αγώνα για την 8η αγωνιστική της Basket League.

O Ακίμ Μίτσελ στο δεύτερο ημίχρονο έκανε τη διαφορά. Στα τελευταία κρίσιμα λεπτά πάντως, ένα τρίποντο του Τιμ Φρέιζιερ (στο 70-66) και άλλο ένα του Κάμερον ΜακΓκριφ (73-66) έδωσαν… αέρα δύο λεπτά πριν το τέλος, παρόλα αυτά ο Προμηθέας είχε την ευκαιρία του. Στην τελευταία του «διπλή» επίθεση όμως, με το σκορ στο 73-70 αστόχησε στα τρίποντα που επιχείρησε. Ένα με τον Κουλμπόκα και ένα με τον Κάουαν.

Ο οιωνός δεν ήταν και πολύ καλός για τον Προμηθέα. Στα 29’’ αγώνα ο Τζο Γιανγκ πάτησε πάνω στον Ακίμ Μίτσελ και γύρισε τον αστράγαλό του. Αποχώρησε για τον πάγκο και δεν επέστρεψε ποτέ. Σίγουρα έλειψε από τον κόουτς Γιάννη Χριστόπουλο, ο οποίος έκανε και το ντεμπούτο του στον πάγκο του Προμηθέα.

Κι ενώ το πρώτο δεκάλεπτο είχε τελειώσει 15-11 (υπέρ της Ένωσης), με τον Μάντσεν έγινε το +7 (27-20). Το προβάδισμα αυτό εξανεμίστηκε μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα. Πέντε πόντοι από τον Κουλμπόκα και ένα καλάθι του Μουράτου έκαναν το σκορ 27-27 για τους Πατρινούς, ενώ στο ημίχρονο οι δύο ομάδες πήγαν για ανάσες στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους μπροστά: 34-31.

Στην επανάληψη ο Προμηθέας αποφάσισε να... επενδύσει στον Κουλμπόκα, ο οποίος ξεκίνησε ζεστός. Σοφή επιλογή, αφού ο Λιθουανός πολύ γρήγορα πήρε «φωτιά». Με τρίποντο ισοφάρισε στο 22' (36-36) και με δύο σερί στη μέση της τρίτης περιόδου έκανε το 45-41 για τους φιλοξενούμενους. Μέχρι εκείνη τη στιγμή είχε 20 πόντους με 4/6 τρίποντα.

Η ΑΕΚ δεν το έβαλε κάτω. Ο Μίτσελ, επέστρεψε πιο δυνατός και ήταν αυτός που ισοφάρισε στο 53-53 δύο λεπτά πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου: 67-66 υπέρ της ΑΕΚ.

Στα τελευταία δέκα λεπτά οι δύο ομάδες έμειναν επί μονίμου βάσεως σε απόσταση αναπνοής. Η ΑΕΚ έκανε το βήμα με τρίποντο του Φρέιζιερ στο 70-66 και ακολούθως με τον ΜακΓκριφ που έκανε το 73-66 ενώ απέμεναν 2'10'' πριν το φινάλε.
Ο Προμηθέας έφθασε σε απόσταση σουτ (73-70), αλλά στην τελευταία διπλή επίθεσή τα σουτ των Κάουαν και Κουλμπόκα ήταν άστοχα.

MVP: Ακίμ Μίτσελ

Ο Αμερικανός τελείωσε το ματς με 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 μπλοκ. Ήταν αυτός που κράτησε την ομάδα όρθια στα πολλά δύσκολα διαστήματα.

Tα δεκάλεπτα: 15-11, 34-31, 55-56, 73-70
ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρεζίερ 13 (3/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Φλιώνης 7, ΜακΓκρίφ 9, Γουίλιαμς 4, Μίτσελ 14 (6/11 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κόνιαρης, Πετρόπουλος 2, Φιλιππάκος 2, Μάντσεν 14 (5/5 δίποντα), Παπαδάκης 2, Στρέλνιεκς 6.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 7 (5 ασίστ, 4 λάθη), Γιανγκ, Κακλαμανάκης 3, Σίμπσον 5, Κουλμπόκα 22 (4/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ντάνγκουμπιτς 5, Κοντίτ 10, Τσαϊρέλης 9, Μουράτος 7, Γκίκας 2 (1/9 σουτ, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα).