Η Μπασκόνια με μαγικό δίδυμο Χάουαρντ-Μονέκε κυριάρχησε της Αρμάνι

© Photo by Aitor Arrizabalaga/Euroleague Basketball via Getty Images

Γιάννης Πάλλας 23:26 - 14.03.2024 / Ανανεώθηκε: 00:08 - 15.03.2024

Η Μπασκόνια επιβλήθηκε (88-73) της Αρμάνι Μιλάνο για την 29η αγωνιστική της Euroleague

Με εμφατικό τρόπο η Μπασκόνια κυριάρχησε (88-73) της Αρμάνι Μιλάνο στη Βιτόρια για την 29η αγωνιστική της Euroleague. Ο Μάρκους Χάουαρντ (26 πόντους) και ο Τσίμα Μονέκε (19 πόντους, 6 ριμπάουντ) ήταν «όλα τα λεφτά» για τους Βάσκους, ενώ ο Νίκολα Μίροτιτς (21 πόντους) και ο Σέβιον Σιλντς (17 πόντους) προσπαθούσαν για την ιταλική ομάδα, αλλά ήταν μόνοι τους.

Η Μπασκόνια πλέον μετράει 16 νίκες και 13 ήττες, ενώ η Αρμάνι έχει απολογισμό 12 νίκες και 17 ήττες.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Μπασκόνια είχε το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά (10-7 στο 4.30’’) με καλάθι του Βάνια Μαρίνκοβιτς, όμως η Αρμάνι Μιλάνο αντέδρασε και με τους Σέβιον Σιλντς και Σαμπάζ Νέιπιερ πέρασε μπροστά στο σκορ (12-13 στο 6.40’’).

Η Μπασκόνια που έγινε πολύ σκληρή αμυντικά και έδωσε τη μπάλα στον Μάρκους Χάουαρντ ανέκτησε τον έλεγχο (19-18 στο 10’) στο τέλος του πρώτου μέρους.

Στη δεύτερη περίοδο, με τον Αμερικανό γκαρντ να σκοράρει οι Βάσκοι διεύρυναν τη διαφορά και με το επιμέρους 29-16 πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας ένα σημαντικό προβάδισμα (48-34 στο 20’).

Ο Σέβιον Σιλντς και ο Νίκολα Μίροτιτς προσπάθησαν από την ιταλική ομάδα να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, αλλά αυτό έμοιαζε ανέφικτο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς συνέχισε να διατηρεί τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού και του αγώνα κρατώντας μια σημαντική απόσταση από τον αντίπαλο (57-48 στο 27’). Με τον Σιλντς οι Ιταλοί μείωσαν κι άλλο (57-50 στο 27.20’’), αλλά με τρίποντο ο Κοστέλο ανέβασε τη διαφορά στο +10 (60-50 στο 27.50’’).

Η Αρμάνι επανήλθε (60-53 στο 28’), αλλά από εκεί και πέρα ανέλαβε να «καθαρίσει την μπουγάδα» ο Τσίμα Μονέκε, ο οποίος με οκτώ σερί πόντους επέτρεψε στην Μπασκόνια να ολοκληρώσει το τρίτο 10λεπτο έχοντας προβάδισμα 14 πόντων (69-55 στο 30’).

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, ο Βάνια Μαρίνκοβιτς με σουτ από τα 6.75 έστειλε τη διαφορά στο +17 (72-55 στο 31’). Οι Βάσκοι με καταπληκτική άμυνα και έχοντας δεχθεί μόλις 2 πόντους στα πρώτα 4 λεπτά διεύρυναν κι άλλο τη διαφορά φτάνοντας στο +23 (79-56 στο 34’) μετατρέποντας τα επόμενα λεπτά σε τυπική διαδικασία.

Sportal Euroleague Show με Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός και όλη τη δράση της Πέμπτης

MVP: Ο Τσίμα Μονέκε

Μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε ο πάουερ φόργουορντ της Μπασκόνια έχοντας τη μεγαλύτερη επίδραση στη νίκη της ομάδας του. Τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο σε 23.58 λεπτά συμμετοχής συγκεντρώνοντας 27 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Το επιμέρους 29-16 στη δεύτερη περίοδο ήταν καταλυτικό για την επικράτηση της Μπασκόνια επί της Αρμάνι στη Βιτόρια. Οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς επιθετικά στηρίχθηκαν στο καταπληκτικό δίδυμο Χάουαρντ-Μονέκε, ενώ με την πιεστική άμυνα έριξαν στο... καναβάτσο τους ιταλούς που δεν είχαν λύσεις πέραν τον Μίροτιτς και Σιλντς.

ΜακΚίσικ στο Sportal: «Για εμάς δεν ήταν μόνο μία νίκη, αλλά πολύ περισσότερα - Σκέφτομαι το Final 4 κάθε βράδυ»
EUROLEAGUE

23:30 - 14.03.2024

Ο Σακίλ ΜακΚίσικ μίλησε στην κάμερα του Sportal μετά τη νίκη του Ολυμπιακού κόντρα στον Παναθηναϊκό AKTOR (71-65) και τόνισε ότι εκείνος σκέφτεται κάθε μέρα το Final 4.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ, Ντιφαλά, Περάντι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-18, 48-34, 69-55, 88-73.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Χάουαρντ 26 (4/10 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ραϊέστε, Τσιόζα, Κερεχέτα, Σεντεκέρσκις 9 (7 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 13 (2/5 τρίποντα), Μίλερ-ΜακΙντάιρ 6 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντίεθ, Κότσαρ 6, Κοστέλο 9 (6 ριμπάουντ), Θίοντορ, Μονέκε 19 (6 ριμπάουντ).

ΑΡΜΑΝΙ (Μεσίνα): Λο 2, Μπορτολάνι, Τονούτ 1, Μέλι 5 (4 ριμπάουντ), Νέιπιερ 12 (2/10 τρίποντα), Φλακαντόρι, Χολ 9 (3 ριμπάουντ), Καρούζο 2, Σιλντς 17 (3/10 τρίποντα), Μίροτιτς 21 (3/8 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Χάινς, Φόγκτμαν 4.

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ

Την 30η αγωνιστική η Μπασκόνια πάει στο Βελιγράδι για το ματς με την Παρτίζαν (19/3, 21:30), ενώ η Αρμάνι Μιλάνο φιλοξενείται στο Πριγκιπάτο από τη Μονακό (20/3, 20:00).