Η Μπασκόνια έκανε περίπατο με Χάουαρντ, Μονέκε και Ρογκαβόπουλο κόντρα στην Μακάμπι

© Euroleague Basketball

Γιάννης Πάλλας 23:41 - 01.02.2024 / Ανανεώθηκε: 00:36 - 02.02.2024

Η Μπασκόνια επικράτησε άνετα (92-82) της Μακάμπι Τελ Αβίβ με τον Μάρκους Χάουαρντ να είναι εντυπωσιακός και τον Νίκο Ρογκαβόπουλο να είναι πολύ καλός

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε την αναμέτρηση με την Μακάμπι στη Βιτόρια η Μπασκόνια φτάνοντας στη νίκη (92-82), για την 25η αγωνιστική της Euroleague.

Ο Μάρκους Χάουαρντ ήταν ο ηγέτης με 26 πόντους, ενώ πολύ καλός ήταν ο Τσίμα Μονέκε με 15 πόντους και 15 ριμπάουντ, όπως και ο Νίκος Ρογκαβόπουλος (13 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ) στην πιο γεμάτη εμφάνιση του.

Η Μπασκόνια πλέον έχει ρεκόρ 13-12, ενώ η Μακάμπι μετράει 13 νίκες και 12 ήττες στη διοργάνωση.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο (14-14 στο 6.20’’) για την Μπασκόνια και την Μακάμπι. Ωστόσο, η ευστοχία του Ουέιντ Μπάλντγουιν επέτρεψε στους Ισραηλινούς να ολοκληρώσουν την πρώτη περίοδο έχοντας το «πάνω χέρι» (20-26 στο 10’) στο παιχνίδι.

Άλλωστε, οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς δεν ξεκίνησαν καλά από την περιφέρεια, όπου είχαν μόλις 2/9 τρίποντα στην πρώτη περίοδο.

Στη συνέχεια, ο Μάρκους Χάουαρντ «συνδέθηκε» με το καλάθι και έβαλε σε θέση... οδηγού τους Βάσκους (39-35 στο 15’ και 45-35 στο 16.30’’). Η Μακάμπι με τον Μπάλντγουιν κύριο εκφραστή των επιθετικών προσπαθειών πάλευε, αλλά δεν μπορούσε να μειώσει τη διαφορά, καθώς ο Χάουαρντ είχε τη βοήθεια των Μονέκε, Κότσαρ και ΜακΙντάιρ.

Η Μπασκόνια διεύρυνε τη διαφορά (50-37 στο 18’), αλλά στο τελευταίο 2λεπτο κάποιες κακές επιλογές και καλάθια των Μπάλντγουιν, Μπράουν και Νίμπο επέτρεψαν στους Ισραηλινούς να μειώσουν στους 7 πόντους (54-47 στο 20’) σ’ ένα παιχνίδι όπου η άμυνα είχε περάσει σε δεύτερη μοίρα.

Δείτε το play by play εδώ

Sportal Euroleague Show με Μπάγερν - Ολυμπιακός και όλη τη δράση της Πέμπτης

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπασκόνια συνέχισε να έχει μια μεγάλη απόσταση από τους Ισραηλινούς (66-50 στο 25’ και 71-54 στο 27’). Ο Μάρκους Χάουαρντ ήταν ο σκόρερ που έκανε τη διαφορά, την ίδια στιγμή που ο Ουέιντ Μπάλντγουιν αποτελούσε τη μοναδική σταθερά των φιλοξενούμενων επιθετικά.

Οι λύσεις στα επόμενα λεπτά από τους Μπράουντ, Νίμπο και Ριβέρο επέτρεψαν στην Μακάμπι να μειώσει 73-63 στο 30’) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Η Μπασκόνια από τη στιγμή που μπήκε στην εξίσωση επιθετικά ο Νίκος Ρογκαβόπουλος και ο Βάνια Μαρίνκοβιτς μπόρεσε να διευρύνει ξανά τη διαφορά (81-67 στο 32’).

Η ομάδα του Όντεντ Κάτας προσπάθησε να επιστρέψει ξανά, αλλά έμοιαζε ανέφικτο (85-72 στο 35’). Δεν υπήρχαν οι λύσεις και τα ψυχικά αποθέματα για την ανατροπή, γι’ αυτό και στο τέλος του αγώνα ο Ουέιντ Μπάλντγουιν τα έβαλε με τον διαιτητή και του πέταξε την μπάλα (δεν τον χτύπησε) στη λήξη της αναμέτρησης, γιατί δεν του δόθηκε φάουλ! Δείγμα του μεγάλου εκνευρισμού και της έλλειψης καθαρού μυαλού...

MVP: Ο Μάικ Κότσαρ

Έκανε τρομερή δουλειά στην άμυνα και βοήθησε στην επίθεση κυρίως στο πρώτο μέρος, όπου η Μπασκόνια «έχτισε» τη διαφορά. Τελείωσε τον αγώνα με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 36.57 λεπτά συμμετοχής συγκεντρώνοντας 26 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Το εξαιρετικό παιχνίδι στην επίθεση του πρώτου ημιχρόνου (50-37 στο 18’) αποτέλεσε το θεμέλιο λίθο στην επικράτηση της Μπασκόνια επί της Μακάμπι. Μια επίθεση που έδωσε τη μέγιστη διαφορά (71-54 στο 27’) στην τρίτη περίοδο και στη συνέχεια τα υπόλοιπα όλα ήταν ιστορία. Διότι, οι φιλοξενούμενοι εκτός του Μπάλντγουιν δεν είχαν άλλους παίκτες που να στηριχθούν συνολικά στο ματς και αυτό τους στοίχισε.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μόγκουλκοτς, Γιόβτσιτς, Κοβάλσκι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-26, 54-47, 73-63, 92-82.

Μπαρτζώκας: «Μυστικό της επιτυχίας η άμυνα, η νίκη μας αφιερωμένη στον Άλκη Καμπανό»
EUROLEAGUE

00:14 - 02.02.2024

Ο Ολυμπιακός άλωσε την έδρα της Μπάγερν με σκορ 76-72 και πήρε μία πολύ σημαντική νίκη ενόψει της συνέχεις στην Euroleague και ο Γιώργος Μπαρτζώκας στάθηκε στην άμυνα που έπαιξαν οι «ερυθρόλευκοι» και τους έδωσε την νίκη, ενώ αφιέρωσε το θετικό αποτέλεσμα στη μνήμη του Άλκη Καμπανού.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Χάουαρντ 26 (5/8 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 1/1 βολή), Ραϊέστε, Μαρίνκοβιτς 14 (3/8 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μίλερ-ΜακΙντάιρ 10 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ντίεθ, Ρογκαβόπουλος 13 (2/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Κότσαρ 10 (9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 μπλοκ), Θίοντορ 4, Μονέκε 15 (7/13 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 15 ριμπάουντ, 4 λάθη).

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Κλίβελαντ 2 , Γουέμπ 8 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ) , Μπράουν 11 (3/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Μπάλντγουιν 25 (4/10 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σόρκιν 4, ΝτιΜπαρτολομέο, Ριβέρο 12 (4 ριμπάουντ), Κοέν, Νίμπο 12 (5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Μπλατ 3 (1), Κόλσον 5 (9 ριμπάουντ).

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ

Στην 26η αγωνιστική η Μπασκόνια θα υποδεχθεί τη Βιλερμπάν (8/2, 21:30), ενώ η Μακάμπι θα παίξει με την Εφές στη Ρίγα της Λετονίας (8/2, 19:30).