Νίκη-πρόκριση για τις γυναίκες του Παναθηναϊκού επί της Μπεσίκτας! (vid)

Sportal newsroom 20:50 - 28.11.2023

Τα κορίτσια του Παναθηναϊκού επικράτησαν (80-79) της Μπεσίκτας στην Κωνσταντινούπολη και πήραν το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση του EuroCup Γυναικών

Με αντεπίθεση στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός επικράτησε (80-79) στην Τουρκία της Μπεσίκτας και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του EuroCup Γυναικών.

Η ελληνική ομάδα έκανε ένα πολύ καλό τελευταίο δεκάλεπτο και έχοντας για κορυφαίες τις Παυλοπούλου, Αλέιν και Τζόουνς έφτασε σε μια πολύτιμη νίκη.

Μεγάλη ήταν η μάχη που έγινε στο πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Για τη Μπεσίκτας όλη τη δουλειά στο πρώτο μισό της αναμέτρησης έκαναν οι Λι, Νόγκιτς και Εβανς, ενώ για τον Παναθηναϊκo που είχε πιο μοιρασμένο σκορ Τζόουνς, Τσβίτκοβιτς και Παυλοπούλου έδωσαν πολλές λύσεις στην επίθεση.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 11-8 (5’) για να απαντήσει η Μπεσίκτας παίρνοντας το προβάδισμα με 20-17 (9’45’’) με το σκηνικό να μένει ίδιο και στο δεύτερο δεκάλεπτο (41-39 στο 20’).

Στην αρχή της τρίτης περιόδου η Μπεσίκτας έκανε το 49-43 (23’30’’) και στο 29’ ξέφυγε με 9 πόντους (64-55). Ο Παναθηναϊκός στο τελευταίο δεκάλεπτο πλησίασε στους δύο πόντους (68-66, 34’20’’) και ισοφάρισε σε 68-68 (36’05’’) με καλάθι της Αλέιν. Η ελληνική ομάδα είχε μπει για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης.

Η Αλέιν με δυο βολές έκανε το 70-68 (36’30’’) για να ακολουθήσει τρίποντο της Σταμολάμπρου που έδωσε αέρα πέντε πόντων στον Παναθηναϊκό (73-68, 37’). Η Εβανς μείωσε σε 70-73 (37’45’’) και η ίδια παίκτρια με μία εύστοχη βολή έκανε το 73-71 (38’10’’).

Το παιχνίδι είχε μπόλικο σασπένς στο φινάλε με τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει με 80-74 (38’50’’) με πέντε πόντους από την Τζόουνς, η Μπεσίκτας μείωσε σε 80-79, σκορ το οποίο δεν άλλαξε με την ελληνική ομάδα να φτάνει στη μεγάλη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αλκαράζ (Ισπανία), Νίνκοβιτς (Σερβία), Στάσιεφ (Μολδαβία).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-19, 41-39, 64-57, 79-80.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καπογιάννη): Αλέιν 18(2), Χαιριστανίδου, Τζόουνς 16, Παυλοπούλου 19(1), Σωτηρίου 4, Αλεξανδρή, Τσβίτκοβιτς 14, Σταμολάμπρου 9(1), Θεοδωρομανωλάκη.