Νίκη για τη Ρεάλ πριν την Αθήνα, αγχώθηκε αλλά στο τέλος χαμογέλασε η Μπαρτσελόνα

Τζάναν Μούσα

Νίκος Καλαμπάκας 20:28 - 03.12.2023

Εύκολο μεσημέρι είχε στο ισπανικό πρωτάθλημα η Ρεάλ Μαδρίτης αφού υποδέχθηκε την Μπρεογκάν και επιβλήθηκε με σκορ 91-58. Ακολουθεί «διαβολοβδομάδα» στην Euroleague και ματς με Ολυμπιακό (5/12) και Παναθηναϊκό AKTOR (7/12) για τους παίκτες του Ματέο.

Δύο μέρες πριν την αναμέτρησή της με τον Ολυμπιακό για τη 12η αγωνιστική της Euroleague, η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν καταιγιστική κόντρα στη Μπρέογκαν της οποίας επιβλήθηκε με σκορ 91-58 για τη 12η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Οι παίκτες του Ματέο παρέμειναν στην κορυφή της κατάταξης με ρεκόρ 11-1 και πλέον στρέφουν το βλέμμα στη διαβολοβδομάδα της Euroleague, εκεί όπου την Τρίτη 5/12 και την Πέμπτη 7/12 θα τεθούν αντιμέτωποι με τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό AKTOR αντίστοιχα.

Ο Μούσα με 17 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ Ο Γκονζάλεθ πρόσθεσε άλλους 12 και 11 ο Χεζόνια.

Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν μόλις ένα δεκάλεπτο στην αναμέτρηση κι έπειτα αρκέστηκαν σε ρόλο θεατή. Το 17-19 της 1ης περιόδου μετατράπηκε σε 41-28 στο ημίχρονο κι όλα πλέον είχαν πάρει τον δρόμο τους.

Όσο περνούσε η ώρα τόσο η διαφορά ανέβαινε με τη Ρεάλ να περνάει ένα ευχάριστο απόγευμα στην έδρα της και να παίρνει ανάσες ενόψει της δύσκολης εβδομάδας που έρχεται.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-19, 41-28, 68-40, 91-58.

Έχοντας σε φοβερή ημέρα τον Ρόκας Γιοκουμπάιτις, η Μπαρτσελόνα δυσκολεύτηκε, αλλά τελικά επικράτησε της Γρανάδα με σκορ 80-69.

Οι Καταλανοί δυσκολεύτηκαν αρκετά κόντρα στους αντιπάλους τους, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο ανέβασαν την απόδοσή τους και τελικά έφτασαν στην 9η φετινή τους νίκη.

Ο Γιοκουμπάιτις σημείωσε για τους νικητές 20 πόντους, ενώ ο Βέσελι με 13 ήταν ο δεύτερος σκόρερ των «μπλαουγκράνα».

Επιβλητική ήταν η Γκραν Κανάρια κόντρα στη Παλένθια. Οι γηπεδούχοι επιβλήθηκαν με σκορ 100-73 με τον Λάντσενσμπεργκ να σημειώνει 25 πόντους και τον Χαπ να προσθέτει ακόμα 18.

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα της Μπιλμπάο από την έδρα της Βαλένθια. Οι φιλοξενούμενοι επιβλήθηκαν με 85-79 και πλέον βρίσκονται στο 5--7 της κατάταξης.