Οι ΗΠΑ διέλυσαν την Ιταλία και πέρασαν στα ημιτελικά!

Ταϊρίς Χαλιμπάρτον

© FIBA

Χρήστος Τσάλτας 17:20 - 05.09.2023 / Ανανεώθηκε: 19:43 - 05.09.2023

Οι ΗΠΑ έκαναν ένα πάρτι απέναντι στην Ιταλία, με την ομάδα του Στιβ Κερ να διαλύει με 100-63 τους αντιπάλους τους και να προκρίνονται έτσι με περίπατο στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

ΗΠΑ τρένο για μετάλλιο!

ΟΙ Αμερικάνοι έκαναν ό,τι ήθελαν απέναντι στην Ιταλία και πήραν τη νίκη με το επιβλητικό 100-63, σκορ που τους στέλνει στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023 και στη ζώνη των μεταλλίων!

Από το πρώτο κιόλας λεπτό οι ΗΠΑ έδειξαν πως θέλουν να καθαρίσουν με συνοπτικές διαδικασίες την υπόθεση νίκη απέναντι στην Ιταλία. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 10-24, ενώ το ημίχρονο ήταν μια παρόμοια κατάσταση, με το σκορ στο 24-46.

Οι ΗΠΑ όμως δεν σταμάτησαν εκεί. Με επιμέρους 20-37 το σκορ στο 30' ήταν 44-83, με το τελικό 63-100 να αντικατοπτρίζει στο 100% την εικόνα των δύο ομάδων στο παιχνίδι.

Ο Μάικαλ Μπρίτζες με 24 πόντους ήταν ο κορυφαίος των ΗΠΑ, ενώ 12 πρόσθεσε ο Όστιν Ριβς, με την Team USA να μετράει συνολικά 47% στο τρίποντο, ενώ μάζεψε 51(!) ριμπάουντ και μοίρασε 22 ασίστ.

Για την Ιταλία οι 18 πόντοι του Σιμόνε Φοντέκιο και οι 11 του Στέφανο Τόνουτ δεν ήταν αρκετοί.

Οι ΗΠΑ περιμένουν τον νικητή του αγώνα Λετονία - Γερμανία, ώστε να μάθουν τον αντίπαλό τους στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 24-46, 44-83, 63-100

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα:

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ με τις ΗΠΑ να παίρνουν τη νίκη με 63-100 και να περνούν στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

• 55-92 στο 36' με τα πάντα να έχουν κριθεί προ πολλού.
  • 51-86 στο 33'. Καρφώνει ο Προσίντα κει μειώνει.

Τέλος τρίτης περιόδου. Ιταλία - ΗΠΑ 44-83. Με το εντυπωσιακό κάρφωμα του Μπανκέρο οι ΗΠΑ κλείνουν το δεκάλεπτο στο +39! Σαρωτική εμφάνιση.

• 42-81 στο 29'. Τρίποντο του Πόρτις και ανεβαίνει η διαφορά.
  • 36-73 στο 27'. Τρίποντο του Ριβς και η διαφορά στους 37 πόντους. Έναν παραπάνω απ' όσους έχει πετύχει η Ιταλία ως τώρα.
  • 36-68 στο 25'. Ίνγκραμ και Πόρτις ανεβάζουν τη διαφορά πάνω από τους 30 πόντους. Ασύλληπτο παιχνιδι.
  • 36-64 στο 25'. Ο Μπράνσον ανεβάζει ακόμα περισσότερο τη διαφορά. Τρομάζει η Team USA με την εικόνα τους.
  • 34-60 στο 24'. Ο Φοντεκιο μείωσε με τρίποντο.
  • 31-60 στο 23'. Ο Μπρίντζες εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Τόνουτ και με 2/2 βολές έφερε τη διαφορά στους 29 πόντους.
  • 31-58 sto 22'. Ο Μπρίντζες σκοράρει ξανά και ανεβάζει ακόμα περισσότερο τη διαφορά.

Τέλος ημιχρόνου. Ιταλία- ΗΠΑ 22-46. Μονόλογος των Αμερικανών που έχου  θέσει τους κανόνες τους στο παιχνίδι για τα καλά.

• 22-46 στο 19. Ο Ριβς αμεβασε ξανά τη διαφορά.
  • 22-41 στο 18'. Ο Σπίσου με τ συνεχόμενους πόντους μείωσε για την Ιταλία.
  • 18-36 στο 17'. Τρίποντο του Μπρίντζες double score στο ματς
  • 18-30 στο 15'. Καλάθι του Μπρίτζες.
  • 14-26 στο 12'. Ο Χαρτ σκόραρε και ανέβασε τη διαφορά.
  • Ο Πάολο Μπανκέρο αντιμετωπίζει τραυματισμό στον αντίχειρα, όμως όπως ξεκαθάρισε «δεν είμαι σε διαδιασκία που θα με κάνει καλύτερα, οπότε συνηθίζω να παίζω με αυτό».
  • 14-24 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Καλάθι του Μπανκέρο μετά την πάσα του Χαλιμπάρτον.
  • 14-22 στο 9. Καρφώνει ο Πόρτις, οι Αμερικανοί κρατούν τη διαφορά.
  • 8-17 στο 8'. Επί μέρους 10-0 σερί των Αμερικανών με τον Ίνγκραμ.
  • 8-7 στο 5'. Τρίποντο του Τόνουτ και μπροστά η Ιταλία.
  • 3-4 στο 2' Ο Μέλι μείωσε με κάρφωμα

Το παιχνίδι αρχίζει

• Ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει τον νικητή της αναμέτρησης Γερμανία-Λετονία.
  • Χωρίς προβλήματα οι δύο ομάδες στο παιχνίδι που θα κρίνει το δεύτερο εισιτήριο για τα ημιτελικά.
  • Κεντρικό πρόσωπο του αγώνα ο Πάολο Μπανκέρο, που θα αντιμετωπίσει την χώρα στην οποία παρολίγον να δεσμευόταν για να αγωνιστεί με την φανέλα της. Εν τέλει, επέλεξε Team USA.
  • Η Σερβία είναι η πρώτη ομάδα που βρίσκεται στα ημιτελικά, καθώς... σάρωσε την Λιθουανία με το εμφατικό 87-68.
  • Τζάμπολ στις 15.40 στην Mall of Asia Arena.
  • Ιταλία εναντίον ΗΠΑ για τον δεύτερο προημιτελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου της FIBA.