«Πύρρειος» νίκη για τον Ολυμπιακό επί του Άρη

Aχιλλέας Μαυροδόντης 17:00 - 31.12.2023 / Ανανεώθηκε: 02:49 - 01.01.2024

Ο Ολυμπιακός επικράτησε απέναντι στον Άρη με 85-71 και έκλεισε με νίκη το 2023, όμως το μυαλό όλων είναι στον Τόμας Ουόκαπ, ο οποίος υπέστη διάστρεμμα.

Ο Ολυμπιακός έκανε την δουλειά του απέναντι στον Άρη και πήρε το θετικό αποτέλεσμα, με τους Πειραιώτες να επικρατούν με 85-71, αλλά να έχουν το μυαλό τους στον Τόμας Ουόκαπ

Ο γκαρντ του Ολυμπιακού γύρισε το πόδι του στο δεύτερο δεκάλεπτο και δεν επέστρεψε ποτέ, με την κατάστασή του να επανεκτιμάται την Δευτέρα (1/1), προκειμένου να ξεκαθαρίσει το εάν θα μπορέσει να παίξει στα ματς με Αρμάνι (2/1) και Μονακό (4/1).

Στο καθαρά αγωνιστικό, ο Ολυμπιακός δεν εντυπωσίασε, καθώς μόλις άγγιζε λίγο το γκάζι, η διαφορά ανέβαινε. Κάπως έτσι, παρότι ο Άρης πάλεψε, μερικά διαστήματα πίεσης των Ερυθρόλευκων ήταν αρκετά για να κάνουν την διαφορά.

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 17 πόντους, ο Μουστάφα Φαλ με 15 και ο Νίκολα Μιλουτίνοφ με 13 ήταν οι κορυφαίοι του Ολυμπιακού, ενώ ο Ναζ Μήτρου – Λονγκ ήταν θετικότατος με 10 πόντους και 4 ασίστ.

Οι 16 πόντοι του Μπλούμπεργκς και οι 14 του Σταρκ δεν ήταν αρκετοί για τον Άρη.

Με αυτό το αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός ανεβαίνει στο 11-1, με τον Άρη να υποχωρεί στο 6-6.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Ο Ολυμπιακός, μετά το αρχικό 0-3, έτρεξε ένα σερί 15-0, παίρνοντας τον έλεγχο του αγώνα με 15-3 (6’), αλλά «χάνοντας» τον Τόμας Ουόκαπ που αποχώρησε τραυματίας. Ο Άρης βρήκε κάποια σουτ, όμως δεν απείλησε ουσιαστικά, με το δεκάλεπτο να τελειώνει στο 20-11.

Οι Θεσσαλονικείς πάλεψαν και μείωσαν στους 4 (23-19, 12’) και κρατήθηκε κοντά (28-24, 16’), όμως η είσοδος του Πάπας έδωσε σκορ στον Ολυμπιακό, ο οποίος ξέφυγε ξανά και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 41-27.

Μιλουτίνοφ και Κάνααν εκτόξευσαν τη διαφορά στους 15 (46-31, 23’) και λίγο μετά στο +16 (52-36, 25’), όμως ο Άρης απάντησε με ένα εντυπωσιακό 12-0, μειώνοντας σε 52-48. Ο Μιλουτίνοφ στη συνέχεια έκανε… τα πάντα, με τον Σέρβο να κρατάει τον Ολυμπιακό μπροστά και κάπως έτσι το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 59-51.

Ο Άρης κρατήθηκε κοντά, με τον Περσίδη να κάνει το 67-62 στο 24’, όμως κάπου εκεί οι Θεσσαλονικείς έμειναν από δυνάμεις. Λαρεντζάκης και Πίτερς έφεραν και πάλι την διαφορά στο +10 (76-66, 37), ο Φαλ με κάρφωμα έγραψε το 78-66 και κάπου εκεί τα πάντα τελείωσαν. Τελικό σκορ 85-71 και νίκη για τον Ολυμπιακό.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αγραφιώτης, Ξενικάκης, Μαρτινάκος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-11, 41-27, 59-54, 85-71

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Oυόκαπ (4 ασίστ), Κάνααν 6 (2/7 τρίποντα, 3 ασίστ), Φαλ 15 (7/7 δίποντα, 1/3 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπραζντέικις 2 (0/5 σουτ, 2/2 βολές), Πίτερς 9 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λούντζης 2 (1/4 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 λάθη), Λαρεντζάκης 17 (1/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 6/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μήτρου-Λονγκ 10 (1/1 δίποντο, 1/3 τρίποντα, 5/7 βολές, 4 ασίστ, 4 λάθη), Πετρούσεφ 6 (2/3 δίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Μιλουτίνοφ 13 (6/7 δίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τολιόπουλος 2 (1/7 σουτ), Μπλούμπεργκς 16 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Ντε Σόουζα 6, Χάρελ 2 (1/6 σουτ), Γκάλινατ 14 (4/8 τρίποντα), Σταρκ 14 (3/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μποχωρίδης 5 (2/8 σουτ), Καζαμίας, Περσίδης 8 (2/3 τρίποντα), Μπάνκστον 4